Jak przyznają studenci: zamknięcie taniego akademika w centrum miasta to cios dla wielu mniej zamożnych studentów. W sobotę podkreślili na konferencji, że problem dotyczy ponad 300 studiujących.
Poznańscy studenci walczą o zachowanie akademika
Od kwietnia 2023 roku grupa studentek i studentów walczy o zachowanie akademika Jowita. Od tego czasu odbyły się spotkania z władzami uczelni, demonstracje, a także wręczono list otwarty z żądaniem o powiększenie bazy noclegowej uczelni, który podpisało 1000 osób.
W czerwcu przedstawiciele Poznańskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej oraz Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej wysłali wnioski do MEN oraz NIK, w których wyrażono "niepokój dotyczący zarządzania Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza".
Trwa okupacja DS "Jowita". Postulaty studentów
Okupacja rozpoczęła się w piątek pod koniec studenckiej konferencji naukowej pod tytułem "Oblicza wyzysku". Jeszcze tego samego dnia wieczorem doszło do spotkania z kanclerzem uczelni, podczas którego przekazano mu postulaty protestujących.
Pierwszy postulat to konkretny plan i termin remontu Jowity. Chcemy, żeby Jowita znowu stała się tanim akademikiem, czyli żeby wróciła do swojej pierwotnej funkcji - i nie chcemy żeby to były puste obietnice, tylko chcemy konkretnego planu, w jaki sposób władze zamierzają uzyskać pieniądze, jak zamierzają się o to starać i oczekujemy konkretnych terminów. Nasz drugi postulat to też konkretny plan i ramy czasowe rozwoju zasobu mieszkaniowego UAM - chcemy żeby akademików było coraz więcej, żeby były one tanie i dostępne dla wszystkich studentów. Nasz trzeci postulat to są tanie publiczne stołówki i pokoje socjalne. Nie zgadzamy się na to, co obecnie dzieje się na uczelni, czyli outsourcing usług do prywatnych firm. Wiadomo, że prywatny biznes chce po prostu zarobić jak najwięcej, więc studentów nie stać na te posiłki na uczelniach" – podkreślała w trakcie konferencji Magda, przedstawicielka protestujących.
"Jowita" od października 2023 nie przyjmuje studentów
Akademik "Jowita" nie przyjął nowych mieszkańców wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2023/2024. Wcześniej, był domem dla ponad 300 studentek i studentów z Polski i zza granicy.
W kwietniu rektorka UAM ogłosiła planowaną sprzedaż budynku oraz działki. Obecny kryzys mieszkaniowy dotyka szczególnie młode osoby z mniej zamożnych domów, dla których miejsce w akademiku to często jedyna szansa na rozpoczęcie studiów. Pozbawianie ich możliwości zamieszkania w DS Jowita, który znajduje się w centrum Poznania, w bliskiej odległości od wielu wydziałów, jest krokiem skandalicznym i niezrozumiałym dla społeczności studenckiej" – podkreślają studenci.
Zdaniem protestujących, obecne zmiany w polityce edukacyjnej przyczyniają się do utrudniania dostępu do edukacji wyższej dla szerszych grup społecznych. Jak wskazują, "coraz wyższe opłaty za akademiki, brak skutecznych programów stypendialnych, publicznych stołówek oraz ograniczone możliwości wsparcia finansowego sprawiają, że uczelnie stają się miejscem dostępnym jedynie dla nielicznych".
Studenci zapowiadają, że będą okupować akademik do skutku
Protestujący pytani, jak długo chcą prowadzić akcję okupowania akademika powiedzieli, że "zależy to od decyzji władz UAM i od tego, jak odniosą się do naszych postulatów".
Na konferencji prasowej poinformowano, że kanclerz UAM zadeklarował, że odniesie się do postulatów studentów do poniedziałku (11.12).