Pieniądze

i

Autor: jarmoluk/CC0/pixabay.com

Poznań: W której dzielnicy życie jest najtańsze, a w której najdroższe? [RAPORT]

2020-07-30 13:00

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak sytuacja wygląda w stolicy Wielkopolski? Sprawdźcie na stronie internetowej ESKI Poznań.

Poznań należy do grona największych miast w Polsce, sytuując się na piątym miejscu pod względem liczby ludności. Życie w wielkim mieście sprzężone jest z wieloma plusami: można łatwiej znaleźć pracę, czego przykładem jest Poznań z najniższym poziomem bezrobocia w Polsce, do dyspozycji jest szeroki wachlarz atrakcji i placówek kultury, wiele miejsc do spędzania wolnego czasu, rozwinięte zaplecze edukacyjne. Z drugiej strony mieszkanie w mieście wiąże się z większymi kosztami, czy to jeśli chodzi o nieruchomości, czy ceny usług. Która z poznańskich dzielnic jest najłaskawsza dla portfeli poznaniaków?

Dębiec ponownie na podium

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Poznania punktacji w skali od 1 do 5 poznańskim dzielnicom, oceniających stwierdzenia związane z kosztami życia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”. Sytuacja z kosztami nie kształtuje się w Poznaniu najkorzystniej, tylko Dębiec, czyli najlepiej oceniana dzielnica, zdobyła 3 punkty na 5 możliwych, reszta zanotowała niższe wyniki. Dębiec to dzielnica, w której dominują niskie bloki mieszkalne, ceny za metr kwadratowy są tam niższe niż w innych dzielnicach Poznania. Graniczy z Wildą i sąsiadującym z Poznaniem Luboniem. Elementami charakteryzującymi dzielnicę jest obecność pętli tramwajowej i autobusowej, oraz wpisany w obszar dzielnicy naturalny park leśny Dębina.

Dębiec, Świerczewo i Główna, to dzielnice, w których nieruchomości nadal są trochę tańsze, cena metra odbiega od innych poznańskich lokalizacji. Cały czas są to miejsca gdzie nadal jest wielu lokatorów z przydziału, średnie zarobki są niższe, a to wiąże się z mniejszą siłą nabywczą mieszkańców. Struktura społeczna tych rejonów w ostatnim czasie ulega jednak pozytywnym zmianom, powstają tam nowe inwestycje, do których wprowadzają się kolejni mieszkańcy

ocenia Daria Dziwisz, Real Estate 24.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?

Szczepankowo, Strzeszyn, Stare Miasto - nie dla oszczędnych

Dzielnicami, z którymi wiążą się wygórowane koszty nieruchomości i koszty życia, są: Szczepankowo, Strzeszyn i Stare Miasto. Szczepankowo, czyli dzielnica, w której dominuje budownictwa jednorodzinne i bliźniaki, już w Rankingu Otodom w 2017 zostało naznaczone mianem najdroższej dzielnicy w Poznaniu. Bazując na wspomnianym rankingu Szczepankowo należało do niechlubnego grona dzielnic, które były najmniej polecane przez mieszkańców: punktowano ofertę handlową, ceny, niewystarczającą infrastrukturę dla dzieci. Szczepankowo wypadło lepiej w rankingu dotyczącym bezpieczeństwa, czystości i zieleni.

Warto podkreślić, że w Rankingu Dzielnic Otodom z 2017 roku, oceny mieszkańców pokrywają się z tegoroczną edycją, jeżeli chodzi o wyłonienie najdroższej i najtańszej dzielnicy: również trzy lata temu w tej kategorii wygrywał Dębiec, a zestawienie zamykało Szczepankowo.

Koszty życia w Poznaniu

i

Autor: OTODOM Koszty życia w Poznaniu

Poznań na tle innych miast

Z ogólnopolskiego zestawienia wyłania się wniosek, iż życie w Polsce jest kosztowne, zaś koszty nieruchomości i życia wygórowane. Najmniej na koszty życia narzekają mieszkańcy Białegostoku, co odzwierciedla pierwsze miejsce w rankingu i ocena 2,94. Największe koszty, co zapewne nie budzi zaskoczenia, występują w stolicy (2,43). Poznań plasuje się w drugiej części stawki, obejmując ósme miejsce (2,65).

Kolejne miliony na renowację Fortu VII