Bioodpady, jak je prawidłowo segregować?
Kluczowe informacje dotyczące segregacji bioodpadów przekazał Zarząd Spółdzielni i Kierownictwo „Osiedle Młodych”. Takie śmieci należy wrzucać do pojemników luzem. Odpady nie mogą znajdować się w plastikowych workach. Błędy popełniane w tym zakresie uniemożliwiają właściwy proces kompostowania i recyklingu.

Jakie kary grożą za niewłaściwe segregowanie frakcji bio?
O karach, które grożą za niewłaściwe segregowanie bioodpadów poinformował w swoim komunikacie Zarząd Spółdzielni i Kierownictwa Osiedli.
Zarząd i Kierownictwa Osiedli informują, że Urząd Miasta Poznania wraz z firmami odbierającymi śmieci prowadzą kontrole dotyczące prawidłowości selektywnego gromadzenia odpadów na ratajskich osiedlach. Przypominamy, że odpady BIO należy wyrzucać do brązowego pojemnika luzem, bez foliówki. W przypadku stwierdzenia niewłaściwej segregacji odpadów, Urząd Miasta Poznania może podwyższyć opłatę dwukrotnie do kwoty 50,00 zł miesięcznie od mieszkańca - czytamy w komunikacie Zarządu Spółdzielni i Kierownictwa Osiedli.
Dlaczego właściwa segregacja frakcji bio jest ważna?
Bioodpady są doskonałym materiałem na kompost i biogaz. W poznańskiej Biokompostowni odpady organiczne są poddawane dwóm procesom:
- przetwarzaniu odpadów na kompost o walorach nawozowych
- odzyskowi energii z odpadów – to produkcja biogazu w procesie fermentacji suchej i energetyczne wykorzystanie metanu poprzez jego spalanie (produkcja energii elektrycznej i cieplnej);
Takie działania pozwalają na właściwe wykorzystanie surowców.