W stolicy Wielkopolski obchody poprzedziła msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.
Główne rocznicowe uroczystości z udziałem mieszkańców Poznania, wojska, harcerzy, przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, delegacji żołnierzy amerykańskich oraz kombatantów zorganizowane zostały w centrum miasta, przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
O godz. 17.00 rozległy się syreny, wstrzymany został ruch pojazdów. Hymn narodowy odegrała wojskowa orkiestra. Przy pomniku odpalone zostały race. Jak przypomniano w trakcie uroczystości w powstaniu brało udział około 800 Wielkopolan. Przy pomniku przypomniana została sylwetka jednego z nich, ppłk. Adama Borysa ps. Pług (1909-1986).
Kwiaty złożone zostały także przy tablicy Armii Krajowej w krużgankach pobliskiego kościoła oo. Dominikanów.
Uroczystości odbyły się także w innych miejscach w regionie. W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu pamięć powstańców warszawskich w godzinę „W" uczcił dźwięk największego dzwonu w Polsce „Maryja Bogurodzica".
Rocznicę wybuchu powstania upamiętnili też mieszkańcy Konina. W godzinę "W", w mieście zabrzmiały syreny alarmowe. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy tablicy pamiątkowej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Obchody poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana. W Lesznie uroczystości zorganizowano przy pomniku Armii Krajowej. Wcześniej przedstawiciele władz miasta zapalili znicze w miejscach pamięci.
W Pile do wspólnego uczczenia 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego zaprosiło Stowarzyszenie Pilscy Patrioci. Przy muralu upamiętniającym żołnierzy wyklętych zgromadzeni ustawili się w kształt symbolu Polski Walczącej. Wieczorem w mieście odbędzie się też koncert powstańczych pieśni
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!