Podobnym wyróżnieniem mogą cieszyć się tylko nieliczni. Co to oznacza dla poznańskiego zoo i czym jest EAZA?
Poznańskie zoo uzyskało status pełnoprawnego członka EAZA
EAZA to Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria). Ma siedzibę w Amsterdamie i skupia najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z całej Europy. Zapewnia dostęp do wiedzy naukowej, uczestnictwo w programach hodowlanych i badawczych. Co więcej, stowarzyszenie EAZA daje też szansę na wymianę zwierząt.
Nowe Zoo w Poznaniu jest drugim pod względem powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce. Zoo założono w 1974 na Białej Górze na wschodnim klinie zieleni Poznania. Tym samym ogród cieszy się już nie lada historią i osiągnięciami. W październiku 2020 roku Rada EAZA przyznała Ogrodowi Zoologicznemu w Poznaniu członkostwo tymczasowe na okres dwóch lat (do końca września 2022 roku). Do tego czasu dyrekcja poznańskiego zoo opracowała i wprowadziła plan działań usprawniających. Ogród wypełnił zalecenia i po ponownej kontroli został oficjalnie pełnoprawnym członkiem EAZA.
Poznańskie zoo prowadzi programy ochrony i rozmnażania rzadkich, zagrożonych wyginięciem zwierząt. To m.in. program reintrodukcji puszczyka uralskiego czy program "Suseł", który ma doprowadzić do odbudowy samoodtwarzającej się populacji susła moręgowanego w granicach jego dawnego zasięgu, czyli w województwach śląskim, opolskim, dolnośląskim i częściowo w lubuskim – informuje serwis poznań.pl.
Polecany artykuł:
Poznańskie zoo pomaga Ukrainie
Poznański ogród zoologiczny nie pozostaje obojętny na krzywdę zwierząt ze wschodnich terenów. Poznańskie zoo od wybuchu wojny w Ukrainie, przyjęło liczne lwy, tygrysy, wilki, niedźwiedzie - większość z nich pojechała już do azyli w innych krajach.