Protest pracowników wodno-kanalizacyjnych w Aquanet

i

Autor: Szymon Miś Protest pracowników wodno-kanalizacyjnych w Aquanet w Poznaniu przeciwko spółce państwowej Wody Polskie

Pracownicy Aquanetu protestują. Solidarność związków zawodowych przeciwko państwowej spółce

W związku z wzrostem cen i brakiem zgody na waloryzację taryf przez państwową spółkę Wody Polskie związkowcy NSZZ "Solidarność", Wolnych Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, Regionu Wielkopolskiego NSZZ "Solidarność" oraz Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych województwa Wielkopolskiego postanowili od poniedziałku, 13 lutego rozpocząć akcję protestacyjną.

Protest w spółce Aquanet. Dlaczego?

- Protest ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację branży wod-kan, jest organizowany przez związki zawodowe działające w naszej branży. Organizatorami akcji są Związki Zawodowe działające w Spółce Wodno-Kanalizacyjnej: NSZZ „Solidarność” oraz Wolne Związki Zawodowe Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, a także centrale związkowe: Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i Zarząd Wojewódzki FZZ województwa Wielkopolskiego. - napisała nam rzeczniczka prasowa Aquanetu, Zofia Koszutska-Taciak.

Spór z państwową spółką

W związku z podwyżkami cen między innymi prądu, oraz brakiem zgody na zmianę taryf przez państwową spółkę Wody Polskie, spółki takie jak Aquanet mają ogromne straty. - Już teraz przychody generowane przez Spółkę nie pokrywają kosztów jej funkcjonowania. W przypadku odmownej decyzji Wód Polskich i braku zatwierdzenia nowych taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, Spółce grozi w tym roku strata finansowa na poziomie 50 mln złotych - pisze nam Koszutska-Taciak

Spółkom wodno-kanalizacyjnym grozi bankructwo?

Takie obawy mają zarówno spółki, jak i związkowcy zrzeszeni chociażby w Solidarności. - Na sytuację finansową spółki ogromny wpływ ma wzrost kosztów ponoszonych przez Aquanet w ramach prowadzonej działalności w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Mowa tutaj m.in. o gwałtownym wzroście kosztów energii elektrycznej (w porównania z rokiem 2021 jest to wzrost o ponad 90%), wzroście kosztów gazu (w porównania z rokiem 2021 jest to wzrost o ponad 30%), wzroście kosztów materiałów (w porównania z rokiem 2021 jest to wzrost o ponad 30%), wzroście cen usług obcych (w zakresie np. eksploatacji i remontów), czy też wzroście cen paliwa. Duże znaczenie ma również wzrost kosztów finansowych wynikających z zaciągniętych zobowiązań kredytowych, a także planowany w roku 2023 wzrost płacy minimalnej. - zaznacza rzeczniczka Aquanetu. To duże wzrosty, patrząc na brak reakcji ze strony państwa i jego spółek.

Komunikat wielkopolskiej Solidarności

Krzysztof Krych z Biura Zgodności i Audytu Wewnętrznego oraz Specjalista ds. Wsparcia Audytu Aquanetu wysłał nam pismo protestacyjne, w którym związkowcy wyjaśniają przyczyny swojego protestu.

Pismo protestacyjne Aquanetu

i

Autor: Krzysztof Krych - Aquanet / screen listu pismo protestacyjne Aquanetu

Jak zapowiadają związkowcy, protest potrwa do odwołania.