99 tysięcy Polaków pobiera świadczenia emerytalne z Niemiec - to najważniejsze dla nas informacja od Deutche Renteversicherung Bund (Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego) - federalnej instytucji odpowiedzialnej za ubezpieczenia społeczne w Niemczech.
Ile wynosi niemiecka emerytura? "To głodowa stawka"
Z liczby 99 tys. przyznanych świadczeń 71 tys. to emerytury, 13,4 tys. to pieniądze dla wdów i wdowców, a 11 tys. renty z powodu niezdolności do pracy. Co ciekawe, pięć lat wcześniej Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe wypłacało Polakom o połowę mniej świadczeń (dokładnie 55 492, w tym 36 431 emerytur).
Zdecydowana większość Polaków pobierających te świadczenia mieszka w Niemczech - – 71 tys., a średnia wysokość świadczenia opiewa na kwotę 640 euro. Emerytalne pieniądze w następnej kolejności płyną do Polski (około 27 tys.) i Austrii (około 80).
Średnie świadczenie wypłacane Polakom wynosi około 640 euro. W przypadku renty inwalidzkiej to około 560 euro, a emerytur 720 euro. Niemcy nazywają te stawki "głodowymi". "Pewnie urząd socjalny przejąłby w tej sytuacji czynsz za mieszkanie, ogrzewanie i inne opłaty, które przysługują ludziom w takich przypadkach" – komentuje dla portalu biznes.interia.pl Andrzej Kaluza z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Dla porównania w Polsce przeciętna emerytura w marcu 2022 r. wyniosła 2545 zł brutto.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!
Polecany artykuł: