Temat żywności z owadami, wzbudza wiele emocji i jest przyczyną niejednego sporu. Znaczna część konsumentów podchodzi sceptycznie do kwestii nowego sektora spożywczego. Jakie rozwiązanie proponuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
Produkty z dodatkiem owadów z ostrzeżeniem o alergenach
Po wprowadzeniu rozporządzenia, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides poinformowała, że Komisja Europejska nie rozważa obecnie dodatkowych wymogów dotyczących etykietowania żywności zawierającej owady, ponieważ istniejące ramy prawne zapewniają, że konsumenci są informowani o zawartości żywności. W załączniku do rozporządzenia dodano informację o tym, by każdy produkt z dodatkiem świerszcza domowego zawierał o tym wyraźną informację. Ponadto, producenci zobowiązani są do poinformowania o ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej. Składnik ten może powodować reakcje alergiczne u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki, mięczaki i produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego. Informację tę zamieszcza się w pobliżu wykazu składników – informuje serwis prawo.pl.
Produkty z dodatkiem owadów. Polska będzie mieć specjalne symbole?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma swój pomysł, jak oznaczać produkty z dodatkiem owadów. Jednocześnie przyznaje, że polscy konsumenci nie mają w zwyczaju jedzenia owadów, dlatego proponuje by zapewnić konsumentom takie oznakowanie, które umożliwi im szybkie rozpoznanie środków spożywczych zawierających nową żywność dodatkiem z owadów.
Dodajmy, że do wykazu prac legislacyjnych trafił już projekt zmiany rozporządzenia w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Celem nowelizacji jest zapewnienie jednolitej, graficznej informacji krajowym konsumentom na temat obecności w środkach spożywczych nowej żywności z owadów, w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu – informuje serwis prawo.pl.
Projekt zakłada obowiązek podawania w oznakowaniu środka spożywczego znaku graficznego, którego wzór zostanie opracowany przez ministerstwo. Prace nad nowelizacją rozporządzenia powinny zakończyć się we wrześniu 2023 roku.