Urodzone już dzieci to efekt programu, jaki Miasto prowadziło w latach 2017-2020. Obecnie trwa nabór do drugiego, zaplanowanego na lata 2021-2024.
- Dla wielu par in vitro to jedyna szansa na dziecko - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z niepłodnością boryka się ok. 10 procent osób w wieku prokreacyjnym. To oznacza, że w Poznaniu ten problem może dotyczyć aż kilkunastu tysięcy mieszkanek i mieszkańców miasta. Dlatego bardzo mnie cieszy sukces miejskiego programu, który oferuje realną pomoc. Statystyki wyraźnie pokazują, jak bardzo był potrzebny.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które są w związku (małżeńskim lub partnerskim) i spełniają ustawowe warunki do podjęcia leczenia metodą in vitro. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Osoby, które chcą wziąć udział w programie, powinny co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku mieszkać w Poznaniu i tu rozliczać podatki.
W ramach programu są realizowane następujące procedury: zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary (dawstwo partnerskie) lub z wykorzystaniem nasienia dawcy (dawstwo inne niż partnerskie), zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych od anonimowej dawczyni oraz procedura adopcji zarodka. Wszystkie procedury są zgodne z prawem i najnowszymi osiągnięciami współczesnej medycyny.
Program jest realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w konkursie. To Medi Partner sp. z o.o - InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz IVI sp. z o.o - Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Uczestnicy mogą wybrać jedną, do której się zgłoszą, by przejść rekrutację.