Wiele urządzeń działających na baterie
Piloty, zabawki, lampki, czy przedmioty techniczne działają często na baterie. Należy pamiętać, że nie powinno się wyrzucać ich ot tak do śmieci, tylko specjalnie do tego przygotowanych pojemników. Jednak stwarza to inny problem. Gdy bateria w urządzeniu nam się rozładuje, poszukujemy nowej, jednak wśród często pomieszanych ze sobą baterii jest trudno znaleźć taką w pełni naładowaną.
Jak zbudowana jest bateria?
W użyciu jeszcze znajdziemy baterie cynkowe starego typu, jednak coraz powszechniejsze są te alkaliczne. Są one zbudowane z tlenku manganu i tlenku cynku. Takie baterie są jednorazowego użytku. Oczywiście można kupić także tzw. akumulatorki, czyli baterie wielorazowego użytku, jednak nie każda bateria się do tego nadaje i przy ładowaniu może wybuchnąć.
Jak sprawdzić, czy bateria jest naładowana?
W internecie krąży filmik, na którym pokazane jest, jak w najprostszy sposób naładować baterię. Wystarczy ją zrzucić z wysokości wyższej niż 10 centymetrów i patrzeć, jak się zachowa. Jeśli jest naładowana spadnie ciężko, nie odbije się, a nawet stanie w pionie. Jeśli jest rozładowana, będzie odbijała się od podłoża, jak piłka kilkukrotnie.