Protest rolników trwa od dawna
Rolnicy protestują w Polsce od wielu tygodni. Ich manifestacje mają różne formy. Najczęściej blokowane są drogi dojazdowe do dużych miast. Rolnicy także protestowali przed urzędami i biurami poselskimi. Tym razem ponownie wyjadą na ulice.
Protest rolników w Poznaniu. Gdzie będą protestować rolnicy?
Rola Wielkopolski poinformowała, że 8 maja odbędzie się kolejny protest. Tym razem rolnicy pojawią się na ulicy Roosevelta w Poznaniu. Dlaczego?
- Między 7 a 9 maja w Katowicach odbywać się będzie European Economic Congress, w którym uczestniczyć będzie miedzy innymi Ursula von der Leyen. Z tej okazji chcemy pokazać że nie jest tutaj mile widzianym gościem. Po drugie chcemy pokazać mieszkańcom miasta że nie poddajemy się, mimo że ostatnie 3 miesiące spędzone na setkach rozmów z politykami każdego szczebla nie przyniosły prawie nic, wręcz przeciwnie UE w tym Polska otwiera się jeszcze bardziej na napływ towarów spoza unii - czytamy w zapowiedzi.
Protest rolników w Poznaniu zaplanowany jest od godziny 9:00 do godziny 11:00. Organizatorzy zapewniają, że mieszkańcy miasta mogą być spokojni. - Postaramy się, aby drogi były przejezdne - przekazali organizatorzy.
Protest rolników w Poznaniu. Policja wydała komunikat
Policjanci ostrzegają mieszkańców, aby ci liczyli się jednak z utrudnieniami. - Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowane jest o godz. 9.00 na ul. Roosevelta, na odcinku od Mostu Teatralnego do Ronda Kaponiera, gdzie protestujący będą blokować skrajne lewe pasy w obydwu kierunkach. Na pozostałych pasach, według deklaracji organizatora – ruch ma przebiegać w normalny sposób. Następnie uczestnicy zgromadzenia przejadą na ul. Niepodległości pod Wielkopolski Urząd Wojewódzki, gdzie na 15 minut wstrzymają ruch na obydwu pasach w kierunku północnym. Działania środowisk rolniczych w mieście zaplanowane są do godz. 11:00 – poinformował sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji.
Dodał, że czasowe utrudnienia w ruchu mogą powstać także na drodze dojazdowej do Poznania z kierunku Suchego Lasu. Protestujący około godz. 8:00 mają ruszyć z Golęczewa, skąd przejadą ul. Obornicką, Niestachowską, Żeromskiego, Dąbrowskiego, aż do miejsca odbywania się zgromadzenia.
- Podczas trwania protestu funkcjonariusze będą na bieżąco kierować ruchem oraz wskazywać możliwe drogi objazdu, gdy zajdzie taka potrzeba. W związku z tym apelujemy do wszystkich kierowców o zrozumienie oraz cierpliwość na drogach – zaznaczył Paterski.
Policja sugeruje unikania jazdy samochodem, jeśli to tylko możliwe. Jeżeli jednak konieczne będzie przemieszczanie się autem w tym czasie, policjanci zalecają skorzystanie z dostępnych objazdów.
Paterski doradził kierowcom, żeby w czasie trwania protestu korzystali z aplikacji informujących o natężeniu ruchu na danej trasie i wyszukiwali alternatywnych dróg.
Policja uprzedza, że w trakcie zgromadzenia ruch drogowy będzie regulowany przez funkcjonariuszy, i prosi o stosowanie się do ich poleceń.
Dlaczego rolnicy protestują?
Postulaty rolników to: konieczność uproszczenia i ograniczenia wymogów Zielonego Ładu; ograniczenie napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawa opłacalności produkcji rolnej. Ministerstwo Rolnictwa wskazuje, że rolnicze protesty miały już miejsce jesienią 2023 r. i zaznacza, że były pochodną błędów podejmowanych przez poprzedników. Resort przekazał, że prowadzi działania w obszarach podnoszonych przez rolników.
Tak protestowali rolnicy na początku lutego w Poznaniu: