Szparagi

i

Autor: Getty Images Obniża ciśnienie krwi i wspiera pracę jelit. Trwa sezon na ten wiosenny przysmak

Sezon na szparagi

Przed spożyciem szparagów należy odłamać ich końcówkę? Eksperci łapią się za głowy i przestrzegają

2024-04-25 15:07

Sezon na szparagi trwa niezwykle krótko. Zazwyczaj rozpoczyna się w maju i kończy już w czerwcu. Z wielu źródeł możemy wyczytać, że przed spożyciem szparagów, należy odłamać końcówkę. Czy to prawidłowe postępowanie?

Dolna część szparaga jest tak samo wartościowa!

- Ktoś kto chce się popisać, przełamuje szparagi na wizji, a reszta do wyrzucenia? To wprowadzanie ludzi w błąd. Producenci szparagów też na tym tracą, bo konsument myśli sobie: "zapłacę drogo i jeszcze jedną trzecią będę musiał wyrzucić?’’. Dolna część szparaga jest tak samo wartościowa - mówi portalowi Horeca Trends, Mirosław Szreder z plantacji szparagów w Strzeganowicach.

Jak rozpoznać świeże szparagi?

Końcówki przy świeżych szparagach nie powinny być ciemne. Pamiętaj też, by sprawdzić czy warzywo jest odpowiednio sprężyste i czy ma zamknięte główki. Jest to najlepsza oznaka świeżości. Z kolei kupując białe szparagi, unikaj tych najgrubszych – przerośnięte będą łykowate i twarde.

Co z końcówkami szparagów?

W wielu programach kulinarnych widzimy, jak gotujący odłamują połowę warzywa, które trafia do... śmieci. Czy taki proces jest prawidłowy?

To jest prawidłowe działanie dla… bogatych ludzi. To jest teoria promowana przez niektóre osoby w mediach, że wyginamy szparaga i tam, gdzie pęknie, to jest świeży a reszta nie. I że nie musimy się zastanawiać, bo to, co nam w jednej ręce zostało - to jest ta idealna, najświeższa część. Ale powtórzę, to jest system dla bogaczy - tłumaczy Mirosław Szreder - rozmówca Horeca Trends. Tak więc jak się okazuje jest to tylko... chwyt marketingowy.

Ludzie przestają myśleć o tych końcówkach, jak je wykorzystać, co z nich zrobić, może zupę czy pokroić na kostki i dodać do zapiekanki. Ktoś kto chce się popisać, przełamuje szparagi na wizji, a reszta do wyrzucenia? To wprowadzanie ludzi w błąd. Producenci szparagów też na tym tracą, bo konsument myśli sobie: ‘’zapłacę drogo i jeszcze jedną trzecią będę musiał wyrzucić?’’. Dolna część szparaga jest tak samo wartościowa. Ma błonnik, który jest naturalnie trawiony a nie sztuczny, poprawia pracę naszych jelit - podsumowuje sprzedawca. 

Zatańczyli poloneza na AWF Poznań - zobaczcie!

Przepis na obiad: zielone szparagi z parmezanem