W Polsce wiewiórki są chronione prawnie. Jak się okazuje, zapominają o tym właściciele psów, którzy często spacerują po Cytadeli. Liczba miotów u jednej wiewiórki w ciągu roku wynosi od 1 do 3, w każdym miocie jest 2-7 młodych, a ciąża trwa blisko 40 dni. W ciągu roku wiewiórka jest w ciąży średnio cztery miesiące.
Pamiętajmy o tym spacerując po parku z psami, bo przykro patrzeć, gdy biegające luzem psy gonią i obszczekują przerażone wiewiórki, a właściciele psów twierdzą, że to tylko zabawa
przekazują miejscy urzędnicy. Wiewiórki z Cytadeli przyzwyczaiły się do obecności ludzi. Ułatwia to karmienie zwierząt, ale może też okazać się niebezpieczne.
Osoby odwiedzające park często przynoszą wiewiórkom orzechy i korzystając z ufności wiewiórek chcą je karmić z ręki. Pamiętajmy jednak, że oswajanie dzikich zwierząt prowadzi do tego, że zmniejsza się u nich instynkt samozachowawczy. Wiewiórki z kolei mogą być zagrożeniem dla człowieka, bo są potencjalnymi nosicielami chorób, w tym wścieklizny. Dlatego najlepiej lubić te stwory z odpowiedniej odległości.
Na obszarze Cytadeli znajdują się ogólnodostępne karmniki, w którym można zostawić pożywienie dla wiewiórek. Dzięki temu np. orzechy nie zostaną im "skradzione" przez ptaki.