Stary Rynek Poznań, sierpień 2024

i

Autor: Agnieszka Janiszewska

Rozrywka

Quiz. Jesteś pewien, że dogadasz się z poznaniakiem? Sprawdź, jak dobrze znasz gwarę poznańską

2024-10-01 12:13

O gwarze poznańskiej słyszał chyba każdy. Jednak czy każdy zna jej podstawowe i najważniejsze słowa? Mamy dla was test, który sprawdzi waszą wiedzę z podstawowych wyrazów. Czy dogadasz się z poznaniakiem? Weź udział w naszym teście i sprawdź swoją wiedzę z gwary poznańskiej! Do dzieła!

Gwara poznańska to gwara języka polskiego charakterystyczna dla mieszkańców Poznania i części Poznańskiego. Elementy tożsame z gwarą poznańską, będące w istocie zapożyczeniami z języka niemieckiego, można spotkać na ziemiach byłego zaboru pruskiego (w granicach po 1815 roku).

Gwara poznańska: czym się wyróżnia?

W gwarze poznańskiej występują następujące grupy wyrazowe różniące się między sobą pochodzeniem:

  • Archaizmy – zachowało się wiele wyrazów z dawnej polszczyzny ogólnej, które od dawna uważa się za zapomniane w innych regionach Polski, np. akuratny, istny, mrzygłód, skopowina, zawdziać.
  • Elementy gwar wiejskiej ludności przybyłej do Poznania głównie w końcu XIX w. z różnych regionów Wielkopolski. Są to wyrazy gwarowe nieznane w innych częściach kraju, np. bręczeć, dudlać, graty, kluka, szałaput.
  • Wyrazy pochodzące z gwar regionów pogranicza Wielkopolski – Kujaw, Krajny, Pomorza, Śląska, np. chabas, fleja, luńt, szkieta, żgajek.
  • Germanizmy – zapożyczenia wyrazowe przejęte do gwary poznańskiej z języka niemieckiego, np. ajzol, bana, hazaj, szajba, tytka.

Znasz podstawy gwary językowej? Ten test nie powinien sprawić Ci trudności!

Sprawdź, czy zrozumiesz gwarę poznańską!

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od prostych rzeczy. Co oznacza słowo "bimba"?

Znasz najważniejsze słowa gwary poznańskiej? Sprawdź słownik, który mamy przygotowany w naszej galerii: