Mikołajki obchodzimy 6 grudnia. Jest to szczególny dzień w roku, na który czekają wszystkie dzieci. Jak obchodzimy Mikołajki? Z reguły w nocy z 5 na 6 grudnia, symboliczna postać z siwą brodą, ubrana w charakterystyczny czerwony płaszcz, spodnie i czapkę z białym pomponem, pozostawia dzieciom prezenty, oczywiście tylko tym... grzecznym! Czy wiecie skąd wziął się ten zwyczaj? Sprawdźcie się w naszym teście.
Świąteczne bingo. Co wiesz o mikołajkach?
Święty Mikołaj to prawdopodobniej najbardziej znana i kultowa postać na świecie. Starszy pan, w czerwonym stroju, z puszystą, siwą brodą, workiem prezentów i łagodną twarzą sprawił, że wyczekują go miliony dzieci ze wszystkich krajów!
Jak się okazuje, uśmiechnięta postać z plakatów, reklam i telewizji, niewiele ma wspólnego z prawdziwym świętym Mikołajem, który był biskupem Miry. Według wielu źródeł, słynny Gwiazdor urodził się w drugiej połowie III wieku i wywodził się z zamożnej rodziny z Patary, położonej w zachodniej Lykii na terenach... obecnej Turcji.
Portal polskazachwyca.pl wyjaśnia, że Mikołaj był młodym mężczyzną, gdy w 300 roku, został biskupem i zarządzał diecezją w stolicy Miry. Niestety, to była trudna rola. Podczas swojej posługi święty Mikołaj był ofiarą prześladowań chrześcijan, a potem musiał opuścić swoje rodzinne strony.
Sytuacja uspokoiła się dopiero w 313 roku, po uprawomocnieniu przez cesarza Konstantyna chrześcijaństwa, wtedy Mikołaj mógł wrócić do Miry.
To jednak nie wszystko! Święty Mikołaj urodził się w bogatej rodzinie, a po śmierci swoich bliskich, odziedziczył fortunę, którą rozdał potrzebującym. Duchowny w trakcie swojej posługi słynął z dobroci i poświęcenia.
Mikołaj zmarł 6 grudnia około 350 roku. Tym samym dla uczczenia jego trudnego życia, ale pełnego miłosierdzia dla bliźnich, upamiętniono datę śmierci biskupa poprzez mikołajki.
Koniecznie sprawdźcie się w naszym teście i nie zapomnijcie pochwalić się swoim wynikiem. Powodzenia!