ASF w powiecie górowskim. Będą strefy ochronne

i

Autor: pixabay.com

Wielkopolska

Rekordowa liczba przypadków ognisk ASF w regionie. Co może być tego przyczyną?

2024-08-08 13:07

W tym roku afrykański pomór świń wykryto aż w 22 gospodarstwach. Z czego wynika ta niespotykana w ostatnich, latach liczba ognisk zarażenia wirusem ASF? Szczegóły w poniższym artykule.

Afrykański pomór świń (ASF) to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Warto dodać, że cechą charakterystyczną ASF jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność.

Sześć ognisk ASF w regionie

Wpływ na to mogły mieć niewystarczające poziomy zabezpieczeń gospodarstw przed przedostaniem się wirusa. Aktualnie w regionie jest sześć ognisk, w tym najwięcej w powiecie obornickim i gnieźnieńskim.

- Stada bym powiedziała, że mamy trzy takie większe, mające około tysiąca sztuk, znajdujących się w gospodarstwie. Natomiast pozostałe gospodarstwa są to niewielkie gospodarstwa od 13 sztuk utrzymujących u siebie świnię do stu - mówi Dominika Kmet, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Skąd w tym roku tyle ognisk?

Są gospodarstwa i tereny, na których te dziki nie bytują, ale rolnicy mają czy ziemię, czy swoje pole uprawne, na obszarach, w których znajdowały się dziki z wynikami dodatnimi. Poziom może bioasekuracji, nie był wystarczający w celu zapewnienia ochrony tego gospodarstwa przed wniknięciem tego wirusa do stada - tłumaczy Kmet.

Właściciele gospodarstw, na których wykryto ASF, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Obecnie trwają kontrole czy mogą one ubiegać się o rekompensatę.

Sprawdź TOP10 imion żeńskich w 2023 roku w Wielkopolsce: