- W pierwszym etapie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i powiecie poznańskim zakwalifikowano 8397 uczniów, ale 1047 nie dostało się do żadnej szkoły.
- Do 21 lipca uczniowie, którzy się zakwalifikowali, muszą dostarczyć oryginały świadectw i wyniki egzaminu ósmoklasisty, a 22 lipca zostaną ogłoszone listy przyjętych i nieprzyjętych.
- Największą popularnością cieszyły się XIV LO, IV LO, LO św. Marii Magdaleny, XXVIII LO i XV LO oraz Technikum Łączności, Technikum Samochodowe i Technikum Komunikacji.
- Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 23 lipca, a terminy składania wniosków upływają 24 i 25 lipca, w zależności od typu oddziału.
- Więcej informacji znajdziesz na eska.pl.
Ilu uczniów się zakwalifikowało, ilu nie i co dalej?
W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i powiecie poznańskim złożono łącznie 9736 wniosków. Najwięcej kandydatów – aż 6028 – jako pierwszą preferencję wskazało liceum, 2980 wybrało technikum, a 728 szkołę branżową I stopnia. Niestety, 292 wnioski zostały odrzucone z powodów formalnych – brakowało w nich np. świadectwa ukończenia szkoły lub wyników egzaminu ósmoklasisty.
Do wybranych szkół zakwalifikowano 8397 kandydatów: 4437 do liceów ogólnokształcących, 3143 do techników i 817 do szkół branżowych I stopnia. Jednak aż 1047 uczniów nie dostało się do żadnej z placówek, które wskazali. Najwięcej niezakwalifikowanych osób dotyczyło liceów – aż 958 uczniów. Do techników nie dostało się 177 kandydatów, a do szkół branżowych – 21.
Wolne miejsca i kolejny etap rekrutacji
W roku szkolnym 2025/2026 rekrutacja została przeprowadzona wspólnie przez Miasto Poznań i Powiat Poznański, co umożliwiło kandydatom składanie jednego wniosku obejmującego szkoły z obu tych obszarów. Łącznie przygotowano 9718 miejsc – 8284 w placówkach miejskich i 1434 w powiatowych.
Po pierwszym etapie rekrutacji do dyspozycji uczniów pozostaje jeszcze 1307 wolnych miejsc: 1105 w Poznaniu i 202 w powiecie poznańskim. Dokładne dane o liczbie dostępnych miejsc będą znane 22 lipca, po zakończeniu etapu potwierdzania woli przyjęcia.
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wybranej szkoły, mają czas do 21 lipca (godz. 15.00), by dostarczyć wymagane dokumenty – oryginał świadectwa oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty. Kandydaci do szkół zawodowych muszą również złożyć stosowne orzeczenia lekarskie. Lista przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 22 lipca o godzinie 10.00.
Największa konkurencja w liceach i technikach
Największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się renomowane poznańskie licea: XIV LO, IV LO, LO św. Marii Magdaleny, XXVIII LO i XV LO. Wśród techników najchętniej wybierano Technikum Łączności, Technikum Samochodowe oraz Technikum Komunikacji.
Najbardziej oblegane klasy, w których liczba kandydatów znacznie przekraczała dostępne miejsca dostępna jest w galerii poniżej!
Harmonogram rekrutacji uzupełniającej
Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 23 lipca. Dla oddziałów klas wstępnych, dwujęzycznych, sportowych, przygotowania wojskowego i mistrzostwa sportowego termin składania wniosków upływa 24 lipca o godzinie 15.00. W przypadku pozostałych oddziałów ostateczna data to 25 lipca, również do godz. 15.00.

Polecany artykuł: