Rogale świętomarcińskie

i

Autor: Dominik Rutkowski / Radio Eska Rogale świętomarcińskie

Rogale świętomarcińskie: Gdzie kupić, ile kosztują? Uwaga na PODRÓBKI! [SZCZEGÓŁY]

2020-11-10 16:58

Rogale świętomarcińskie to jeden z najpopularniejszych regionalnych przysmaków. Jego historia jest ciekawa, a cena – dla wielu osób – bardzo wysoka. Ile kosztują rogale świętomarcińskie? Gdzie je kupić? Przeczytajcie więcej na stronie internetowej ESKI Poznań.

Rogale świętomarcińskie: Historia

Tradycja związana z rogalami świętomarcińskimi wywodzi się z czasów pogańskich. To wtedy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub, w zastępstwie, z ciasta zwijanego w wole rogi. Jeżeli chodzi o Poznań to tradycja istniała na pewno w 1860 roku. Popularna jest jednak legenda, że tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891 roku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, który pracował w pobliskiej cukierni, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.

ESKA XD #009

Rogale świętomarcińskie: Receptura, składniki, kalorie

Żeby rogal mógł być nazwany świętomarcińskim musi spełniać kilka kryteriów. Jedno z najważniejszych to ciasto półfrancuskie na bazie margaryny. Równie ważne jest nadzienie wyrabiane z białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w syropie lub kandyzowanymi (czereśnie, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromatem migdałowym. Gotowe rogale dekorowane są pomadą i rozdrobnionymi orzechami. Waga rogala świętomarcińskiego waha się od 150 do 250 g. Jeden rogal świętomarciński - w zależności od wagi - może mieć nawet 1000 kalorii.

QUIZ. Najtrudniejszy test z wiedzy ogólnej w dziejach świata! Nawet 3/20 będzie sukcesem!

Pytanie 1 z 20
Bokononizm to religia, którą możemy spotkać w książce Kurta Vonneguta. Której?

Rogale świętomarcińskie: Ile kosztują? Gdzie kupić?

Zdaniem wielu osób rogale świętomarcińskie – zdaniem wielu osób – nie należą do najtańszych słodyczy. Ich ceny w stacjonarnych cukierniach w stolicy Wielkopolski waha się od 39 do 55 złotych za kilogram. Coraz częściej jednak sprzedawane są one na sztuki. Najtańsze są one w marketach, gdzie można dostać jednego rogala nawet za 3,99 zł. W sklepach sieciowych i na wybranych stacjach benzynowych kosztują około 8-9 złotych za sztukę. Ich stosunkowo wysoka cena wynika przede wszystkim z wysokich cen białego maku, który jest głównym składnikiem masy.

Coraz więcej cukierni decyduje się też na sprzedaż rogali świętomarcińskich online. Warto więc na bieżąco sprawdzać dostępność w poszczególnych cukierniach.

Przy wyborze rogala warto zwrócić uwagę na nazwę. Na rynku nie brakuje bowiem podróbek. Piszemy o tym poniżej.

Rogale świętomarcińskie: Uwaga na PODRÓBKI

Co roku na rynku pojawia się mnóstwo podróbek rogali świętomarcińskich. Ich nazwy są naprawdę różne: rogale św. Marcina, rogale marcińskie rogale z białym makiem, rogale staromiejskie i wiele, wiele innych. Warto więc zapytać sprzedawcę, czy rogale, które chcemy kupić posiadają certyfikat. Jeżeli coś wzbudza nasze wątpliwości, możemy poprosić o pokazanie certyfikatu wydawanego przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.