Szkoła

i

Autor: Pixabay Zimno i brak ciepłej wody. Tak może wyglądać jesień w polskich szkołach

Rok szkolny już dawno się rozpoczął, a w Poznaniu ponad tysiąc dzieci nadal nie chodzi do szkoły

2022-09-06 11:11

To naganna sytuacja – tak o sprawie braku miejsc dla uczniów w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu i powiecie poznańskim powiedział w wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Po rekrutacji uzupełniającej w Poznaniu i okolicznych gminach bez szkoły pozostało 1,2 tys. uczniów.

W związku z sygnałami otrzymywanymi od wielkopolskiego kuratora oświaty Roberta Gawła o problemach z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu oraz powiecie poznańskim wojewoda zwołał w poniedziałek konferencję prasową.

"Ta sytuacja, w której dzieci, które od 1 września powinny być już uczniami szkół ponadpodstawowych, nie mają miejsca w żadnej szkole, jest zupełnie nieusprawiedliwiona i naganna. To, że Poznań, organ prowadzący, nie przygotował miejsc dla wszystkich uczniów, spotęgowało stres ich oraz rodziców, ponieważ do dzisiaj nie wiedzą, w jakiej szkole rozpoczną naukę" – powiedział.

Do tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i powiecie poznańskim przystąpiło 12,5 tys. osób. Według danych Kuratorium Oświaty w Poznaniu liczba przygotowanych dla uczniów miejsc wyniosła 9,7 tys., co pozostawiło 3,8 tys. uczniów bez szkoły po rekrutacji podstawowej. W ramach postępowania uzupełniającego przygotowano 2,6 tys. miejsc; po rekrutacji uzupełniającej 1,2 tys. uczniów pozostało bez szkoły - 780 w Poznaniu i ponad 500 w powiecie.

Jak podkreślił kurator, Kuratorium Oświaty w Poznaniu sygnalizowało jeszcze w marcu, a potem w maju, "gdy jeszcze był czas przemyślenia oferty i podjęcia odpowiednich działań, wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego, że w niektórych powiatach występuje istotna różnica między przewidywaną liczbą absolwentów a liczbą oferowanych miejsc".

"Miasto ogłasza akcję SOS dla uczniów i rodziców, że 2 i 5 września można przyjść do wydziału oświaty, by uzyskać pomoc w przyjęciu dziecka do szkoły ponadpodstawowej. 1 września wszyscy uczniowie powinni już wiedzieć, do jakiej chodzą szkoły i być w swoich klasach. Miasto Poznań i powiat poznański miały obowiązek po prostu zapewnić warunki i stworzyć miejsca dla absolwentów szkół podstawowych przed rozpoczęciem rekrutacji – podkreślił Robert Gaweł.

Zauważył też, że akcja, inaczej niż rekrutacja, została skierowana wyłącznie do uczniów z Poznania.

Kurator przypomniał, że zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki w szkołach ponadpodstawowych jest zadaniem oświatowym powiatu. Liczba absolwentów szkół podstawowych jest znana organom prowadzącym, ponieważ jest przez nie monitorowana i powinna być wyznacznikiem do przygotowania oferty edukacyjnej na dany rok szkolny.

Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania zapewnił w minionym tygodniu, że żadne dziecko nie zostanie bez miejsca w szkole średniej. Jak podkreślono, pomoc zostanie udzielona każdej osobie, która nie dostała się do placówki ponadpodstawowej w Poznaniu.

Dyrektor wydziału oświaty Przemysław Foligowski wyjaśniał, że sytuacja związana z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych jest trudna w całym kraju. "Zrozumiałe jest zdenerwowanie rodziców oraz uczniów. Miasto zrobiło więcej niż mogło, celem rozwiązania zaistniałego problemu" – zapewniał Foligowski.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!