Autor: PAP/EPA/YOAN VALAT Roland Garros. Hubert Hurkacz pokonał Shintaro Mochizuki. Pięciosetowy bój w pierwszej rundzie

Roland Garros. Hubert Hurkacz pokonał Shintaro Mochizukiego. Pięciosetowy bój w pierwszej rundzie

2024-05-26 18:08

Hubert Hurkacz przyzwyczaił swoich kibiców do thrillerów. Tak też było w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Roland Garros. Polak pokonał Shintaro Mochizukiego 4:6, 6:3, 3:6, 6:0, 6:3. Mecz trwał blisko trzy godziny. Ponadto spotkanie przerwała potężna ulewa nad kortami w Paryżu.

Roland Garros. Hubert Hurkacz był zdecydowanym faworytem

Mochizuki w światowym rankingu zajmuje 163. miejsce i do turnieju głównego dostał się przez kwalifikacje. W seniorskiej rywalizacji nigdy nie przebrnął 1. rundy w Wielkim Szlemie, ale w 2019 roku wygrał juniorski Wimbledon. Hurkacz mierzył się z nim pierwszy raz.

Po kilku minutach meczu mogło się wydawać, że debiutujący na paryskich kortach Mochizuki nie sprawi większych problemów Polakowi, który szybko go przełamał. Niespełna 21-letni Japończyk szybko jednak odrobił stratę, a później imponował zawziętością, dobiegając do najbardziej wymagających piłek.

Jeśli wymiany były krótkie, to zwykle wygrywał je Hurkacz, ale te trwającą dłużej niż cztery uderzenia częściej kończyły się punktem dla Japończyka. Waleczny Mochizuki inicjatywę przejął w siódmym gemie, kiedy znów przełamał Hurkacza. Kilkanaście minut później zamknął pierwszego seta.

W drugiej partii wydawało się, że Hurkacz złapał właściwy rytm. Jedno przełamanie w szóstym gemie pozwoliło mu wyrównać stan meczu. Jednak w kolejnym secie Japończyk zagrał popisowo.

Mochizuki serwował precyzyjnie i podopieczny trenera Craiga Boyntona miał tylko jedną, w dziewiątym gemie, okazję na przełamanie. Zirytowany Polak kilka razy blisko był uderzenia ze złości rakietą o kort, ale powstrzymywał się. Mochizuki przełamał go już w drugim gemie, co ostatecznie wystarczyło do wygrania partii.

Pięciosetowy bój dla Hurkacza. Mecz przerwała ulewa

Mochizuki pierwszy raz w karierze rozgrywał mecz dłuższy niż trzysetowy. Japończyka albo dopadło zmęczenie, albo jakiś problem zdrowotny, bo nagle jego gra uległa znacznemu pogorszeniu.

W całym czwartym secie zdołał wygrać tylko sześć piłek, a średnia prędkość jego pierwszego serwisu spadła do 163 km/h. Przegrał 0:6 i na kilka minut udał się do szatni. Po powrocie spisywał się lepiej, ale tylko do stanu 2:2. Trzy kolejne gemy padły łupem Hurkacza.

Kiedy wydawało się, że mecz zmierza ku końcowi, nad kompleksem kortów przeszła ulewa. Kibice w popłochu opuścili trybuny, a zawodnicy pod parasolami zeszli do szatni.

Mecz wznowiono po nieco ponad godzinie na zaledwie kilka minut. Najpierw Mochizuki przy własnym podaniu zmniejszył stratę, ale Hurkacz również serwował bez zarzutu i nie dał rywalowi wrócić do gry.

Tenisiści spędzili na korcie dwie godziny i 58 minut. Hurkacz posłał 21 asów, a najszybszy jego serwis miał 224 km/h.

Roland Garros. Z kim Hurkacz zagra w drugiej rundzie?

W środę kolejnym rywalem 27-letniego wrocławianina będzie Brandon Nakashima. Amerykanin, który w światowym rankingu zajmuje 84. miejsce, pokonał swojego rodaka Nicolasa Moreno De Alborana 6:1, 6:7 (6-8), 6:3, 6:2. Hurkacz jeszcze z nim nie grał.

Najlepszy wynik Hurkacza w Paryżu to 1/8 finału, do której dotarł w 2022 roku.