Jak jeździć po rondzie Rataje? Kolejny film instruktażowy

i

Autor: PIM Poznań

TRANSPORT

Rondo Rataje w Poznaniu wciąż sprawia problemy kierowcom. Powstał kolejny film instruktażowy [NAGRANIE]

2024-02-22 9:53

- Zastosowane oznakowanie poziome sprawia kierowcom ogromne problemy - zaczyna swoje nagranie autor kanału Autostrady Polska na YouTube. Zastanowił się, dlaczego tak się dzieje. Jego film może być ściągą dla kierowców. Bo na rondzie Rataje wielu wciąż ma problemy z prawidłową jazdą.

Czy rondo Rataje w Poznaniu jest bezpieczne? Oznakowanie na rondzie Rataje

Temat oznakowania poziomego na rondzie Rataje wciąż powraca w dyskusjach na forach poświęconych motoryzacji. Wielu kierowców twierdzi, że tak wymalowane pasy utrudniają jazdę. Faktem jest, że często ktoś zajeżdża komuś drogę, co czasem prowadzi do kolizji.

O nowej organizacji ruchu na wyremontowanych rondzie Rataje pisaliśmy już w kwietniu 2022 r. Na liczne uwagi ze strony zmotoryzowanych odpowiedziały Poznańskie Inwestycje Miejskie, przygotowując instrukcję, jak poruszać się po rondzie.

Teraz w mediach społecznościowych pojawił się kolejny filmik instruktażowy, tym razem na kanale Autostrady Polskie na YouTube. Zdaniem twórcy materiału najbardziej problematyczny jest skręt w lewo na rondzie, przede wszystkim w przypadku osób jadących od strony ul. Jana Pawła II w kierunku Franowa. W obszernym nagraniu wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje. Porozmawiał też z ekspertem, drem Jeremim Rychlewskim z Politechniki Poznańskiej.

Rondo Rataje w Poznaniu. Kierowcy skarżą się na oznakowanie

Pod nagraniem na kanale Autostrady Polskie zaroiło się od komentarzy internautów. Kierowcy z różnych części Polski nie zostawiają suchej nitki na oznakowaniu poziomym na rondzie Rataje.

- Pokaleczyło mi mózg to co zobaczyłem. Kiedyś myślałem, że ronda w Zielonej są skomplikowane, ale to jest jakimś stanem umysłu - napisał Marcin. - To trzeba mieć talent żeby zaprojektować, zaakceptować i zbudować taki bubel drogowy - stwierdziła Klara. - Zapraszam tam w listopadowy deszczowy wieczór. Na mokrym asfalcie jedyne co widać to odbijające się światła innych samochodów, a oznakowanie poziome jest tylko w wyobraźni osób, które znają to rondo dobrze - podsumował jeden z komentujących. - Wyobraź sobie Radku, że kiedyś w Katowicach koło Spodka ludzie unikali owego najtrudniejszego ronda "w swoim życiu" omijając go jak tylko się da. Dziś mamy tunel a rondo stało się lokalne i nie jest już rondem tranzytowym. W porównaniu do omawianego przez Ciebie ronda to głowa boli od samego patrzenia na nie, więc się nie dziwię reakcjom - przyznał inny.

Dworzec Rataje w Poznaniu po remoncie. Zobaczcie, jak wygląda!