EKG, zawał serca / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay EKG, zawał serca / zdjęcie ilustracyjne

Zdrowie

Rośnie liczba osób korzystających z programu KOS-Zawał

2023-10-31 16:00

Przybywa pacjentów leczonych po zawałach serca. Według danych z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, liczba pacjentów korzystających z programu przewyższała cały poprzedni rok.

KOS Zawał, czyli Kompleksowa Opieka Specjalistyczna

Program KOS-Zawał został uruchomiony w październiku 2017 roku i jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego celem jest zagwarantowanie kompleksowej opieki dla pacjentów, którzy przeszli zawał serca. Pacjenci uczestniczący w programie są również informowani o czynnikach ryzyka związanymi z chorobami serca przez kolejny rok od momentu wypisu ze szpitala. Do tej pory w Wielkopolsce z programu KOS-Zawał skorzystało ponad 7 tysięcy pacjentów.​ Zakłada on kompleksową ochronę pacjenta po zawale serca:

- Pacjent zostaje objęty opieka poradni kardiologicznej. Spotyka się z dietetykiem, rehabilitantem, otrzymuje leczenie rehabilitacyjne, a także zmienia swoje nawyki żywieniowe i styl życia, co ma w przyszłości doprowadzić do zmniejsza szansy na zawał - tłumaczy Marta Żbikowska Cieśla z wielkopolskiego NFZ.

Obecnie można z niego skorzystać z niego w 12-nastu, czyli wszystkich szpitalach z oddziałem kardiologicznym, które mają specjalistyczne pracownie hemodynamiczne.

Na pierwszym miejscu pod względem procentowego udziału pacjentów w programie, a liczbie wszystkich pacjentów po zawale w danym szpitalu, jest Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, które kwalifikuje do udziału w KOS Zawał prawie 80% pacjentów. Drugi w tej klasyfikacji jest Szpital w Puszczykowie, a trzeci Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu (65%).