W kraju takich stanowisk nie ma wiele
Tylko kilka miast w Polsce zdecydowało się na powołanie takiej funkcji. Rzeczniczka praw uczniowskich w pierwszym półroczu swojej działalności przeprowadziła prawie 80 interwencji:
- Część była przekazana do interwenienta kryzysowego, one też po części były związane z kondycją psychiczną uczniów. Współpracuje też z psychologiem. Dwie sprawy skierowaliśmy też do mediacji, przeprowadzaliśmy w szkole też mediacje z pomocą mediatorki z poradni - powiedziała mi Agata Dawidowska, rzeczniczka praw uczniowskich.
W przypadku uczniów szkół średnich dominowały sprawy związane ze zdrowiem psychicznym i wpływem szkoły na kondycję psychiczną. W przypadku uczniów szkół podstawowych głównie, gdzie kontakt odbywał się głównie z dyrektorami placówek i rodzicami, dominowały tematy związane z organizacją bezpieczeństwa takiego fizycznego i organizacji szkoły
Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą skonsultować się z rzeczniczką mailowo lub stacjonarnie. Więcej informacji znajdziecie na stronie urzędu miasta w zakładce rzecznik praw uczniowskich.