Brazylia ma problem ze skażeniem rzek. Pojawiła się na nich piana!
W rzekach stanu Santa Catarina, na południowym wschodzie Brazylii, pojawiły się duże ilości piany w efekcie skażenia wody kwasem sulfonowym - podały władze regionu, precyzując, że ten nieograniczony związek chemiczny z grupy tlenowych kwasów siarki jest szkodliwy dla człowieka
W związku z tym, że szkodliwa substancja zaczęła przedostawać się z Seco do rzeki Cubatao do Norte zaopatrującej w wodę 75 proc. mieszkańców Joinville, głównego miasta stanu Santa Catarina, lokalne władze ogłosiły w poniedziałek stan wyjątkowy.
Jak poinformował telewizję NSC prefekt Joinville Adriano Silva, z powodu ryzyka dla lokalnej populacji tymczasowo została zamknięta stacja uzdatniania wody.
Dodał, że we wtorek sytuacja została opanowana i wznowiono dostawy wody dla mieszkańców liczącego ponad 600 tys. mieszkańców Joinville systemem wodociągów wraz z potwierdzeniem mniejszego stężenia kwasu w rzekach regionu.
We wtorek brazylijski Instytut Ochrony Środowiska (IMA) potwierdził informację władz stanowych, że istniało wysokie ryzyko dla zdrowia publicznego wraz z przedostaniem się kwasu sulfonowego do rzek przepływających przez Santa Catarinę.
Władze instytutu sprecyzowały, że przypadek zanieczyszczenia rzek to efekt wypadku cysterny przewożącej żrącą substancję, która w poniedziałek przewróciła się w rejonie Serra Dona Francisca.
- Upłynie jeszcze trochę czasu zanim kwas sulfonowy całkowicie opuści wody stanu Santa Catarina. Nie nastąpi to od razu. Będziemy monitorować sytuację i badać, jaki wpływ to zdarzenie miało na lokalny ekosystem - powiedział Fabio Castagna da Silva z IMA