Kim był Silvio Berlusconi? Dzieciństwo i młodość. Droga na szczyt
Urodził się 29 września 1936 roku w Mediolanie. Gdy ukończył szkołę średnią, podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Mediolańskim. W tamtym czasie Silvio Berlusconi zaczął zawodowo zajmować się śpiewem na imprezach towarzyskich oraz na rejsach wycieczkowych po Morzu Śródziemnym. Studia ukończył w 1961 roku. Zdecydował się założyć firmę budowlaną Edilnord, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Szybko zdobył uznanie w rodzinnych okolicach jako deweloper. Działalność ta przyniosła mu też pierwsze duże pieniądze.
Polecany artykuł:
Berlusconi stworzył medialne imperium. Mediaset jest potęgą na włoskim rynku
Minęła dekada. W pierwszych miesiącach lat 70. XX wieku Berlusconi rozpoczął działalność w mediach. Szybko pokonywał kolejne szczeble, aż w 1974 roku założył własną telewizję kablową - Telemilano. To także okazało się trafionym pomysłem. Telemilano przez lata bardzo się rozrosło i ugruntowało pozycję na rynku włoskich mediów. Obecnie jest na nim największym imperium. Mediaset, bo taką nazwę nosi grupa medialna, kontroluje trzy największe prywatne stacje telewizyjne w kraju!
Berlusconi - miliarder, jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Stworzył rodzinny holding
Berlusconi gromadził wielki majątek. Posiadane przez siebie inwestycje zgromadził w ramach rodzinnego holdingu Fininvest. Kontroluje on ponad 150 firm z branży finansowej, wydawniczej, kulturalnej i związanych z handlem. Silvio Berlusconi stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie, jego nazwisko pojawiało się w popularnych zestawieniach Forbesa. W kwietniu 2023 roku majątek byłego premiera Włoch szacowano na ponad 7 miliardów dolarów!
Silvio Berlusconi - twórca sukcesów AC Milan i właściciel Monzy
Berlusconi miał 50 lat, gdy w 1986 roku kupił klub piłkarski AC Milan. Szybo okazało się, że przedsiębiorca nosa ma nie tylko do handlu, ale też do zarządzania drużyną sportową. Jego nos do trenerów dał o sobie od razu znać. Jego pierwszym wyborem był Arrigo Sacchi, w tamtym czasie kompletny anonim na rynku futbolowym. Gdy żegnał się z Milanem, był już jedną z legend nie tylko mediolańskiej piłki, ale całej dyscypliny. Berlusconi podczas zarządzania klubem zatrudnił też innych świetnych trenerów - Fabio Capello czy Carlo Ancelottiego. Właściciele AC Milan był 30 lat. W tym czasie "Rossoneri" sięgnęli po 29 trofeów, w tym pięciokrotnie wygrali Ligę Mistrzów.
W sierpniu 2016 roku chińscy inwestorzy wykupili od Berlusconiego 99,93% akcji klubu za kwotę 740 milionów euro. - Silvio Berlusconi nie żyje. Stworzył najpiękniejszą erę w dziejach Milanu i włoskiej piłki klubowej - podsumował dziś w mediach społecznościowych dziennikarz sportowy Mateusz Święcicki.
W 2018 roku został właściciel Monzy i z Serie C doprowadził ten klub do elity.
Silvio Berlusconi prywatnie. Rodzina byłego premiera Włoch
Silvio Berlusconi miał młodsze rodzeństwo - siostrę Marię Francescę Antoniettę i brata Paolo. Miał też pięcioro dzieci - Marinę, Barbarę, Piera Silvia, Eleonorę i Luigiego.
Berlusconi był kilkukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Carla Elvira Dall'Oglio. To z nią doczekał się córki Marii Elviry i Piera Silvia. Małżeństwo przetrwało 15 lat. Były premier jeszcze w czasie małżeństwa związał się z kolejną partnerką - aktorką Veronica Lario, która urodziła mu troje dzieci. W 1985 roku Berlusconi rozwiódł się z pierwszą żoną, a pięć lat później pobrał się z Lario.
To małżeństwo też nie przetrwało próby czasu. Druga żona złożyła pozew o rozwód w 2009 roku. Zarzuciła przy tym mężowi utrzymywanie relacji z młodymi kobietami w jego rezydencji. Po trzech latach wywalczyła gigantyczne alimenty - 36 milionów euro rocznie! Ostatecznie, po kolejnych odwołaniach, kwotę tę nieco zmniejszono - do poziomu 2 milionów euro miesięcznie.
Berlusconi związał się z 34-letnią Francescą Pascale, jednak również ten związek nie przetrwał próby czasu.
Ostatnią kobietą w życiu Berlusconiego, przynajmniej oficjalnie, była 32-letnia Marta Fascina, z którą się zaręczył. Kobieta jest absolwentką literatury kalabryjskiej na rzymskim Uniwersytecie Sapienza, a także członkinią parlamentu z partii Forza Italia, której liderem i założycielem był Berlusconi. W 2022 roku, po dwóch latach znajomości, para zdecydowała się na ślub. Dziennik "Corriere della Serra" informował, że ceremonia nie miała żadnej mocy prawnej - odbyła bez udziału księdza czy przedstawiciela urzędu stanu cywilnego. Dlatego nazwano ją "symbolicznym ślubem". Miała miejsce we włoskim miasteczku Lesmo, w posiadłości Villa Gernetto w Lesmo, w Lombardii.
Według "Daily Mail" Berlusconi nie zdecydował się na prawdziwy ślub z powodu rodzinnego sporu dotyczącego spadku. Na małżeństwo miało nie zgodzić się pięcioro dorosłych dzieci byłego premiera, ponieważ dałoby to prawo Fascinie do fortuny 86-latka.
Silvio Berlusconi. Procesy i wyroki byłego premiera Włoch
Kariera Silvio Berlusconiego to jednak nie same szczyty, pojawiały się także doliny. Polityk naznaczony był wieloma oskarżeniami i postępowaniami sądowymi. W 2013 roku został skazany za przestępstwa podatkowe na więzienie i dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Jednak później został uniewinniony w postępowaniu apelacyjnym. W tym samym roku oskarżono go również o przekupienie świadka za kłamstwo w procesie dotyczącym skorzystania z usług 17-letniej prostytutki. Od zarzutu przekupstwa Silvio Berlusconi został uniewinniony w listopadzie 2022 roku.
Silvio Berlusconi. Bunga bunga i nieletnie prostytutki
Skandal obyczajowy z Berlusconim w roli głównej wybuchł po tym, gdy w mediach ukazały się doniesienia dotyczące imprez zwanych "bunga-bunga". Polityk miał je organizować w swojej rezydencji do 2010 roku. Były to imprezy o charakterze erotycznym, w których uczestniczyły młode kobiety.
Ruszył kolejny proces. Berlusconi nie przyznawał się do stawianych mu zarzutów. Po kilkunastu miesiącach, w 2012 roku, były premier Włoch przed sądem zeznał, że określenie "bunga bunga" było "żartem", który opisywał zabawy w jego domu. Miało nie mieć jednak podtekstów seksualnych. Spotkania w rezydencji z młodymi kobietami opisywał jako "kolacje w wielkiej jadalni, gdzie ja siedziałem pośrodku stołu i koncentrowałem na sobie uwagę śpiewając, mówiąc o sporcie, polityce i o plotkach".
To nie koniec całej sprawy. W 2015 roku prokuratura oskarżyła Berlusconiego o to, że za milczenie w sprawie imprez zapłacił kobietom co najmniej 10 mln euro. Miało to zapewnić politykowi spokój. Ogólnie przekupić w tej sprawie miał 24 osoby. Wszystkie usłyszały zarzut składania fałszywych zeznań. Samego Berlusconiego w lutym 2023 roku sąd uniewinnił od zarzutu przekupywania świadków.
Silvio Berlusconi. Przyjaciel Putina
Silvio Berlusconi przez lata chwalił się przyjaźnią z Władimirem Putinem, podkreślają dobre relacje, jakie ich łączą. Często świętował z przywódcą Rosji jego urodziny. Raz obdarował prezydenta Rosji kołdrą z wydrukowanym ich wspólnym zdjęciem uwieczniającym moment, gdy podają sobie ręce. Putin wielokrotnie odwiedzał Berlusconiego we Włoszech - zarówno w jego prywatnej rezydencji w Rzymie, jak i w posiadłości na Sardynii.
Poglądów w sprawie Putina Berlusconi nie zmienił nawet po wybuchu wojny na Ukrainie. W lutym 2023 roku były premier Włoch publicznie krytykował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zarzucał mu, że przez jego działalność "niszczy kraj" i doprowadza do "masakry jego żołnierzy i obywateli". Stwierdził, że "nie pojechałby nigdy na rozmowę z Zełenskim".
Pogrzeb Silvio Berlusconiego
Pogrzeb Silvio Berlusconiego rozpocznie się w mediolańskiej katedrze w środę o godzinie 15:00. Od południa mediolańczycy gromadzą się na placu przed świątynią. Mszy żałobnej przewodniczyć będzie arcybiskup metropolita stolicy Lombardii Mario Delpini. Dziś we Włoszech dzień żałoby narodowej. Pogrzeb Berlusconiego będzie miał charakter państwowy.