Sinice

i

Autor: prof. Beata Messyasz

Sinice pod lupą poznańskich naukowców z UAM!

2021-08-05 20:58

Cały projekt ma na celu zbiór biomasy makroglonów i sinic oraz przetworzenie jej na produkty wysokiej i niskiej jakości - mówi prof. Beata Messyasz z Wydziału Biologii UAM. Więcej szczegółów poniżej.

Sinice pod lupą polskich i litewskich naukowców! Co roku kąpieliska zamykane są właśnie z powodu tych organizmów. Badacze zbierają dane dotyczące zakwitu sinic. Stworzyli interaktywną mapę, na której każdy, może dać znać, gdzie zobaczył to zjawisko. Trudno przewidzieć, gdzie zakwity się pojawią. Ma na to wpływ, np. zmiana pogody.

Do ich pojawiania się wystarczy temperatura wody pomiędzy 16 a 20 stopni, dostępność zwłaszcza azotu i fosforu, słaby wiatr, niewielkie mieszanie kolumny wody z tym związane, brak opadów

mówi profesor Beata Messyasz z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowcy badają sinice i przetwarzają je na produkty, które nie zagrażają środowisku. Sinice wykorzystuje się m.in., w rolnictwie, medycynie czy kosmetyce. Niestety, kontakt z nimi może mieć dla człowieka przykre konsekwencje.

Wywołują u ludzi przejściowe zaburzenia żołądkowe, jelitowe, wysypkę, gorączkę. Mogą się pojawić wymioty czy biegunka, a w skrajnych przypadkach może dojść do ostrego uszkodzenia wątroby. Mogą wystąpić wewnętrzne krwotoki.

W Polsce za realizację projektu odpowiedzialny jest Instytut Ochrony Środowiska PAN w Krakowie oraz Wydziały Biologii i Chemii UAM.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Ssak, gad, czy ryba? Wcale nienajłatwiejszy quiz o zwierzętach

Pytanie 1 z 10
Spędzający znaczną część życia w wodzie dziobak to: