Święty Mikołaj to prawdziwy symbol świąt. Najmłodsi piszą do niego listy, a potem wyczekują Wigilii z nadzieją, że może uda im się wychwycić moment, gdy pan z siwą brodą będzie kładł prezenty pod choinką. Z pewnością, będąc dzieckiem, wielu z nas miało takie marzenia. Co tak naprawdę wiemy o Świętym Mikołaju? Skąd wywodzi się ta tradycja? Odpowiedzi szukajcie w artykule.
Polecany artykuł:
Co wiemy o Świętym Mikołaju?
Święty Mikołaj urodził się około 270 roku i zapisał się w historii jako biskup Miry w Licji. Niestety nie ma zbyt wielu źródeł historycznych, które przybliżałby jego historię. Znane są tylko nieliczne fakty. Święty Mikołaj urodził się w Patarze (tereny obecnej Turcji) w majętnej rodzinie - relacjonuje szkolnastrona.pl.
Jego najbliżsi byli majętni, tak więc mógłby spokojnie korzystać z bogactwa, które posiadali jego rodzice. Jednak Święty Mikołaj, wybrał zupełnie inną drogę. Zajął się pomocą ubogim, a zwłaszcza dzieciom. Najmłodsi zawsze otrzymywali od niego jedzenie oraz inne przydatne przedmioty.
Poprzez chęć niesienia pomocy - został wybrany na biskupa. Zajmując tak ważną funkcję, nie przerwał swojej misji, nadal angażował się w pomoc ludziom. Mało tego! Uratował przed niesłusznym wyrokiem sześciu żołnierzy. Dodajmy też, że Święty Mikołaj czczony jest jako święty w kościele katolickim i prawosławnym.
Fakty z życia Świętego Mikołaja. Co o nim wiemy?
Zgodnie z historią Święty Mikołaj był biskupem, dlatego wyglądał zupełnie inaczej, od obecnego wykreowanego wizerunku. Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja zawdzięczamy chociażby koncernowi Coca-Cola, który w latach 30. XX wieku zaczął zyskiwać na popularności, dzięki reklamom swoich produktów.
Dlatego, jak dobrze wiemy, wygląd Mikołaja jako biskupa z mitrą na głowie i pastorałem w ręce, stał się dla nas "nieaktualny". Dzisiaj nosi on czerwoną czapkę, płaszcz w tym samym kolorze i z reguły ma gęstą, siwą brodę.
Zobaczcie, jak wygląda Jarmark na Międzynarodowych Targach Poznańskich.