Jezioro Rusałka w zimowej aurze

i

Autor: Poznań ESKA

Służby apelują: nie wchodźmy na lód, ten może się załamać!

2021-01-18 12:39

Pomimo tego, że mróz trzyma od kilku dni, lód na zbiornikach wodnych nie jest na tyle gruby, aby bezpiecznie chodzić po nim. Służby alarmują, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód. Mróz nie trwał długo a za chwile przyjdą dodatnie temperatury.

PROSIMY O NIEWCHODZENIE NA LÓD dla własnego bezpieczeństwa, tym bardziej, że prognozy pogody zapowiadają znaczny wzrost temperatur.

Każda udana zabawa musi się odbywać w warunkach zapewniających bezpieczeństwo jej uczestnikom. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem,należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby ibezpieczny.

Każda udana zabawa musi się odbywać w warunkach zapewniających bezpieczeństwo jej uczestnikom. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem,należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby ibezpieczny. Szczególnie niebezpieczniejest wczesnązimąoraz na przedwiośniu, gdy lód bądź jeszcze nie jest, lub już nie jest odpowiedniogruby. To w tych okresach zdarza się najwięcej wypadków.Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jesteśmy bezpieczni!Grubość lodu:

  • 5-7 cm –utrzymuje jednego człowieka, istnieje ryzyko zarwania lodu;
  • 8-10 cm –utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu;
  • 10-12 cm –minimalna grubość lodu,na którym można wędkować, jeździć na łyżwach czy rowerze;
  • 12-20 cm –bezpieczny do jazdy bojerami, skuterami;
  • 20-30 cm –utrzymuje samochody osobowe;od 30 cm –utrzymuje samochody terenowe, vany

Najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód(przeźroczysty), czyli narastający bez roztopów i dni z dodatnią temperaturą powietrza.Czarny lód nie zawiera pęcherzyków powietrza.Szary lód, zwany także śniegolodem, powstaje na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni taflilub wody z roztopionego śniegu. Jego wytrzymałość jest nawet o50% niższa niż świeżego czarnego lodu.Cieńszy lód będzie wszędzie tam,gdzie istnieją podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych,sztucznych dopływów,pod mostami, w pobliżu źródeł(nawet tych niewidocznych) iwmiejscach,

Obecnie jednak, po kilku dniach przymrozków lód jest niewielki. Mimo to, wykorzystują to miłośnicy łyżew, którzy ślizgają się po zamarzniętych akwenach. To bardzo niebezpiecznie. Już jutro w Poznaniu będą dodatnie temperatury! Lód na zbiornikach wodnych nie jest na tyle gruby, aby bezpiecznie chodzić po nim. 

Biedronka – banany za DARMO! Dezodoranty i Persil też! WIELKIE promocje od 18.01

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]