Śnięte ryby w jeziorze w Środzie Wlkp. i rzece Wełna w Rogoźnie. Zamknięto miejskie kąpielisko

i

Autor: PAP/Marcin Bielecki Śnięte ryby w jeziorze w Środzie Wlkp. i rzece Wełna w Rogoźnie. Zamknięto miejskie kąpielisko

Śnięte ryby w jeziorze w Środzie Wlkp. i rzece Wełna w Rogoźnie. Zamknięto miejskie kąpielisko

2022-08-15 21:18

Każdy, nawet najmniejszy sygnał o pojawieniu się śniętych ryb na wielkopolskich wodach jest przez odpowiednie służby weryfikowany i skrupulatnie badany – podkreślił wojewoda wielkopolski. Podał, że otrzymał informacje o śniętych rybach w jeziorze w Środzie Wlkp. i rzece Wełna w Rogoźnie.

Śnięte ryby na wielkopolskich wodach

"Każdy, nawet najmniejszy sygnał o pojawieniu się śniętych ryb na wielkopolskich wodach jest przez dedykowanego służby weryfikowany i skrupulatnie badany. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informacje o pojawieniu się takiego zjawiska na jeziorze w Środzie Wielkopolskiej oraz na rzece Wełna w Rogoźnie” – poinformował w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Dodał, że do obu lokalizacji natychmiast skierowano przedstawicieli WIOŚ, PSSE oraz KP PSP, Druhów OSP i KP Policji. "Na miejscu zabezpieczono wytypowany obszar oraz pobrano wodę do badań” – zaznaczył.

Wojewoda poinformował, że kąpielisko miejskie w Środzie Wlkp. do czasu otrzymania wyników próbek wody zostało wyłączone z użytkowania.

"Zgodnie z procedurą wdrożono działania w celu oczyszczenia zbiorników, jak również zlecono monitoring analizowanego obszaru” – podkreślił.

Śnięte ryby w rzece Ner

W sobotę wojewoda wielkopolski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące zjawiska śniętych ryb w rzece Ner – przepływającej przez województwa łódzkie i wielkopolskie, stanowiącej dopływ Warty.

"Pozostaję w kontakcie ze służbami i koordynuję ich działania. Chciałbym podkreślić, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą" – podkreślił po sobotnim posiedzeniu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

"Na podstawie ustaleń Sztabu przekazujemy rekomendacje o niekąpaniu się w rzece Ner oraz o niepojeniu w niej zwierząt, a także o wstrzymaniu się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej. Nasze działania mają charakter prewencyjny, podejmujemy je w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu" – zaznaczył wojewoda.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?