Rozliczenie PIT. 15 lutego to ważny dzień
"Od 15 lutego, czyli od soboty rusza rozliczenie podatku dochodowego za 2024 r. Potrwa ono do środy, 30 kwietnia. Tym razem nie będzie przedłużeń. Zeznania można złożyć na różne sposoby, ale zachęcamy do tego, aby złożyć je przez usługę Twój e-PIT, albo przez stronę podatki. gov.pl" – mówił w piątek wiceminister finansów i szef KAS Marcin Łoboda.
Od 15 lutego MF uruchomi usługę Twój e-PIT, która wcześniej była nieczynna ze względu na proces zasilania systemu danymi z formularzy PIT-11, które pracodawcy przesłali do resortu finansów. Na ich podstawie w ramach Twojego e-PIT zostaną udostępnione wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Także przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, jednak w tym przypadku zakres danych wprowadzonych do formularzy jest mniejszy.
Z informacji przedstawionych przez MF wynika, że we wstępnie wypełnionych formularzach będą uwzględnione niektóre ulgi – np. na dzieci czy dla młodych. Część danych powinni uzupełnić sami podatnicy.
Do kiedy rozliczyć PIT?
Poprawione zeznania podatkowe należy zaakceptować i wysłać do 30 kwietnia. Ci podatnicy, którzy nie korzystają z żadnych ulgi i odliczeń, nie muszą tego robić. Zeznania zostaną automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Ale dotyczy to osób, które uzyskały przychody wyłącznie z pracy najemnej. Przedsiębiorcy muszą sami zaakceptować zeznania dostępne w usłudze.
Można także skorzystać z formularzy dostępnych na stronie podatki. gov. pl., te jednak trzeba wypełnić w całości. Można także oczywiście wypełnić zeznanie na papierze i albo samodzielnie przekazać je do urzędu skarbowego, albo wysłać pocztą. W tym ostatnim przypadku decyduje data wysyłki.
Rozliczenie Twój e-PIT 2025 - ulgi
Warto zaznaczyć, że również i w tym roku podatnicy mogą przy rozliczeniu skorzystać z różnorodnych ulg. Są to m.in.:
- ulga na dziecko;
- ulga termomodernizacyjna;
- ulga rehabilitacyjna;
- ulga na internet;
- ulga dla rodzin 4+.
Najpopularniejszą ulgą jest zapewne ta dla młodych. Obejmuje ona osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i które uzyskały przychody z pracy, umów zlecenia zawartych z firmą, zasiłku macierzyńskiego, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej oraz z tytułu odbywania stażu uczniowskiego. Przychody te są zwolnione z podatku maksymalnie do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.
"Jeśli uzyskujesz wyłącznie przychody, które w całości objęte są ulgą, wówczas nie masz obowiązku złożenia zeznania rocznego" - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów. Jednocześnie warto pamiętać, że przy wystąpieniu dodatkowych okoliczności, np. uzyskaniu przychodów, które podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej, zeznanie jest obowiązkowe. Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z działalności gospodarczej.
Szczegóły wszystkich proponowanych ulg są dostępne na stronie internetowej MF.
Rozliczenie Twój e-PIT 2025 - kiedy zwrot podatku?
Warto zaznaczyć, że korzystając z usługi Twój e-PIT płatnicy mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. "Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni - licząc od dnia wysłania zeznania. Urzędy skarbowe starają się jednak, aby ten termin był jak najkrótszy" - czytamy w serwisie podatkowym MF.