Czy autobusy miejskie jeżdżą punktualnie?
Wielu mieszkańców Poznania narzeka, że komunikacja miejska w mieście nie jest punktualna. ZTM poinformował PAP, że od sierpnia do końca października tego roku wskaźnik niewykonanych kursów na liniach autobusowych wyniósł średnio ponad 4,5 proc. To blisko siedem razy więcej niż w ubiegłym roku!
- Spadek wynika głównie z faktu zmian tras w wyniku prowadzonych prac remontowych – zwłaszcza w centrum i na trasie PST. Linie tramwajowe obsługujące PST cechują się najwyższą punktualnością. Gdy jest konieczność zastąpienia ich autobusem za tramwaj oraz wprowadzenia dużych zmian w układzie tras, przekłada się to na pogorszenie punktualności na całej sieci transportowej – powiedział PAP rzecznik ZTM Bartosz Trzebiatowski.
Przypomnijmy, że w Poznaniu trwają liczne remonty tras tramwajowych, od sierpnia remontowana jest trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. W miejsce tramwajów PST wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Z powodu braków kadrowych w MPK Poznań we wrześniu zmodyfikowano rozkłady linii autobusowych, a przewoźnik cały czas szuka kierowców i motorniczych.
Jak wynika z danych przekazanych PAP z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, wskaźnik punktualności miejskich autobusów w sierpniu wyniósł 83 proc., we wrześniu 77,2 proc., w październiku – 72,7 proc. W całym 2021 roku autobusy na liniach miejskich kursowały z punktualnością na poziomie 85,8 proc. Punktualność tramwajów w okresie od sierpnia do października tego roku spadła z 89,6 proc. do 87 proc.
Który autobus spóźnia się najczęściej?
W październiku najmniej punktualne były linie autobusowe nr 169 łączące os. Sobieskiego z os. Kopernika, nr 160 Stary Strzeszyn – Garbary oraz nr 193 łączące os. Sobieskiego z Górczynem.
W tym roku wzrosła liczba wypadających kursów. Bartosz Trzebiatowski przyznał, że w 2021 r. wskaźnik ten na całej sieci wyniósł 0,67 proc. Wyjaśnił, że gdy przewoźnicy nie mają problemów kadrowych, najczęstszymi powodami wypadających kursów są nagłe zdarzenia - awarie, kolizje i inne nieprzewidziane powody.
- Sytuacja diametralnie zmienia się w momencie, kiedy cała branża zmaga się z ogromnym kryzysem w dostępności kierowców. Od sierpnia do końca października br. wskaźnik niewykonanych kursów na liniach autobusowych wyniósł średnio ponad 4,5 proc. Jest o blisko siedem razy więcej niż w poprzednim roku - powiedział.
Wśród linii komunikacyjnych, na których odnotowano najwięcej niezrealizowanych kursów, znajdują się linie autobusowe nr 182, 169 oraz kursująca jako autobus za tramwaje PST linia T12.
Polecany artykuł:
Brakuje pracowników MPK Poznań
Spółka MPK Poznań od miesięcy prowadzi rekrutację pracowników. W listopadzie podawała, że od zaraz może przyjąć ponad stu kierowców z aktualnym prawem jazdy kategorii D i świadectwem kwalifikacji. Przedstawiciele spółki przyznawali, że część znajdujących się w rozkładach jazdy kursów nie jest realizowana właśnie z uwagi na braki kadrowe.
Od września autobusy na głównych liniach miejskich w Poznaniu kursują z częstotliwością co 15 minut. Zmiany zostały także wprowadzone na liniach nocnych: poza nocami z piątków na soboty i z sobót na niedziele, kiedy autobusy kursują co 30 minut, w pozostałe noce podstawową częstotliwością jest 60 minut.
ZTM informował, że wprowadzone zmiany miały na celu dopasowanie możliwości wykonania rozkładu jazdy do możliwości wynikających z zasobów kadrowych i jednoczesne wyhamowanie zjawiska wypadania kursów; pozwoliły zmniejszyć skalę problemu, jednak, z uwagi na brak kierowców, nie rozwiązały go w pełni.
Polecany artykuł: