generał Wojciech Jaruzelski

i

Autor: Piotr Liszkiewicz/SUPER EXPRESS generał Wojciech Jaruzelski

Rocznice

Stan wojenny w Poznaniu. Jak wyglądały represje po jego wybuchu w mieście?

W środę, 13 grudnia mija 42. rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to nielegalny zryw wojskowy zorganizowany przez Wojskową Radę Ocalenia Narodu na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim. W Poznaniu także dokonano kilku zbrodni związanych z wybuchem stanu wojennego. W ich wyniku zginęło 5 osób.

42. rocznica wybuchu stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski wprowadził nielegalnie na terenie całej Polski stan wojenny. Trwał on do 22 lipca 1983 roku, stopniowo zmniejszając obostrzenia w trakcie jego trwania. Także w Poznaniu wyciągano konsekwencje dla tych, którzy nie podobali się władzy.

Stan wojenny w Poznaniu

421 osób aresztowanych w Wielkopolsce, 5 osób zmarło w niewyjaśnionych okolicznościach w wyniku stanu wojennego w Poznaniu. W nocy z 12 na 13 grudnia Służba Bezpieczeństwa oraz ZOMO wtargnęli do poznańskiej siedziby Solidarności i kilku innych w Wielkopolsce. Wśród ofiar byli dziennikarz, czy społecznicy.

Wspomnienia poznaniaków ze Stanu Wojennego

O wspomnienia ze stanu wojennego poprosiliśmy już rok temu mieszkańców Poznania- Mróz jak jasna choinka i całą szerokością jezdni milicja z ostrą amunicją, z bronią sobie spacerowała - wspominał jeden z poznaniaków w 2022 roku w rozmowie z nami.

Zobaczcie zdjęcia nocnej Cytadeli

Wystawa IPN - stan wojenny