To koniec "janosikowego"! Zmienia się finansowanie małych samorządów
21 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która likwiduje popularne "janosikowe", czyli opłatę największych polskich samorządów na rzecz tych najmniejszych. Bogate gminy i powiaty wydawały w tym celu miliony złotych. Teraz się to zmienia. Teraz główne finansowanie samorządów opierać się będzie na podatkach PIT i CIT. Najnowsze przepisy będą obiektywnie i zgodnie z algorytmem naliczały środki, które będą przynależały danym samorządom.
"Korekta zamożności", zamiast janosikowego
Jak informowała w październiku "Rzeczpospolita", niesprawiedliwy dla dużych samorządów system "janosikowego", ma zastąpić "korekta zamożności". Za przekroczenie 120 procent średniej dochodów podatkowych i subwencji ogólnej gmina ma otrzymać zaledwie połowę tej kwoty, która jej przynależy. Nie będą musiały one płacić dodatkowego podatku. Mniejsze samorządy dostaną fundusze odpowiednio rozdysponowane z tej puli "nadwyżki" dużych samorządów. Pilotażowy program ma wejść już w 2025 roku, a oficjalnie program wejdzie w 2026.
Wątpliwości starosty poznańskiego wobec zmian w prawie
Choć samorządowcy dużych powiatów, takich jak powiat poznański nie byli zadowoleni z "janosikowego" i jego niesprawiedliwości wobec nich, to staroście poznańskiemu nie przypadły do gustu także nowe przepisy zaproponowane przez rząd Donalda Tuska. - Budżet został skonstruowany tak, że mamy sporo zabierane. Niektórzy moi koledzy mówią, że nie ma janosikowego, ale jest zbójeckie. Przez to, że jesteśmy zasobni to dużo nam się zabiera i dochód na jednego mieszkańca jest ubogi i wynosi niecałe tysiąc złotych - mówił Radiu Poznań Jan Grabkowski. W budżecie powiatu zapisano 712 milionów złotych dochodów, oraz 707 mln PLN wydatków. Oznacza to, że budżet będzie miał dochód 5 mln PLN w 2025 roku.