Szybko zwiększająca się populacja dzików, łagodne zimy i łatwy dostęp do pożywienia stanowią swojego rodzaju zaproszenie do odwiedzin dla tych zwierząt. Z tego powodu poznańska Straż Miejska zwraca się z apelem do mieszkańców miasta, aby dodatkowo nie zachęcać dzików do opuszczania ich naturalnego środowiska poprzez między innymi świadome lub nieświadome dokarmianie ich.
Strażnicy miejscy pojawili się w miejscach, z których otrzymują najwięcej zgłoszeń z informacją o pojawieniu się dzików. Każdy napotkany mieszkaniec otrzymał ulotkę z informacją czego nie robić i jak się zachować podczas spotkania dzika na swojej drodze. Rozwieszano także plakaty w szkołach, a w najmłodszych klasach i przedszkolach strażnicy przeprowadzili pogadanki z dziećmi - jak się zachować, kiedy spotkamy dzika. Strażnicy powtarzali także, że dokarmiając dziki szkodzimy im, a nie pomagamy.
Jedną z kluczowych spraw jest to, aby aby pojemniki na odpady były w zamkniętych pomieszczeniach, przydomowe kompostowniki odpowiednio zabezpieczone, a resztki jedzenia nie były pozostawiane przy pojemnikach. W żadnym wypadku nie należy dokarmiać dzików jakimkolwiek pożywieniem! Mimo apeli i informacji nadal zdarzają się przypadki dokarmiania dzików. Resztki jedzenia wyrzucane są na chodniki, ulice, czy trawniki - co za tym idzie są zaśmiecane, a to jest już wykroczenie, za które można otrzymać mandat do 500 zł.
Gdy spotkamy dzika, pamiętajmy, że nie wolno do niego podchodzić, dotykać, ale także go straszyć. Najlepiej jest zachować spokój i odejść w przeciwnym kierunku. Straż miejska przyjmuje zgłoszenia o pojawieniu się dzików całodobowo pod nr tel. 986. Strażnicy po potwierdzeniu obecności dzików przekazują informację do Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie podejmowane są decyzje co dalej.