"To, czego matematyka już nie może powiedzieć, dopowiada poezja"
Autorką tomiku "Reguła Trzech" jest Aleksandra Górecka, studentka wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Niektóre z wierszy wypisane są na matematycznych grafach, co ma ułatwić zrozumienie nauk ścisłych.
Na przykład wiersz oparty na grafie, na grafie Eulerowskim, czyli takim, po którym można przejść, po każdej krawędzi tylko raz. I z takiego grafu można ułożyć około ponad 200 wierszy. Jest też taki wiersz, jak tajemnica kosmosu i on jest spiralą Fibonacciego. Ten wiersz ma nie tylko pokazywać pewną strukturę matematyczną, ale ma też pokazać, że praca z tekstem jest w ogóle bardzo fizyczna, że czasami trzeba coś obrócić, trzeba obrócić głowę, tak jak tytuły są na marginesie - wyjaśniła Esce Poznań, pomysłodawczyni tomiku.
Polecany artykuł:
Książka podzielona jest na 3 podrozdziały
Pierwszy to zbiory, zbieranie, są też miary, mierzenie. Część nawiązuje do matematyki przez miary, ale też mierzenie jako rodzaj czynności, który towarzyszy zbieraniu. I ostatni dział to punkty oparcia, poruszanie ziemią. Każdy z nich jest trochę o matematyce, a trochę o życiu.
Studentka pracuje już nad kolejnym tomikiem. W planach ma również organizację autorskich spotkań poetycko-matematycznych.
TOP 10 najdziwniejszych imion żeńskich w 2024 roku: