Petardy to od lat sporny temat. Mają tylu zwolenników, co przeciwników! Pokazy fajerwerków to piękny widok. Jednak trzeba pamiętać, że wiele zwierząt kosztuje zdrowie. Nie chodzi tylko o psy i koty. Na stres i niebezpieczeństwo narażone są ptaki, a także mieszkańcy okolicznych lasów.
Dlatego, jeśli ktoś cieszy się z trwającej w 2020 roku pandemii, to z pewnością właśnie zwierzęta. Miejskie imprezy Sylwestrowe są odwołane. A to znaczy, że w wielu miastach nie odbędą się coroczne pokazy fajerwerków.
A jednak od kilku dni na ulicach słychać huki i strzały. Dla zwierząt zaczął się najbardziej stresujący czas w roku...
Polecany artykuł:
Jak zadbać o zwierzaka w Sylwestra?
Dbanie o komfort i bezpieczeństwo zwierząt to obowiązek ich właścicieli. I chociaż tegoroczny Sylwester będzie znacznie spokojniejszy, niż dotąd, to fajerwerki są nieuniknione. Warto wiedzieć, jak wesprzeć naszego pupila w tym trudnym czasie.
Sami najlepiej znamy naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że bardzo przezywa hałas, warto udać się po tabletki uspokajające. Najbezpieczniej będzie kupić je u weterynarza. Specjalista będzie wiedział, jaka substancja i w jakiej ilości pomoże naszemu pupilowi.
O tym, że warto tej nocy zostać ze zwierzakiem, nikomu nie trzeba mówić. Sylwester 2020/2021 wszyscy spędzamy w domach ze względu na trwającą pandemię. Sama nasza obecność doda zwierzęciu otuchy.
Polecany artykuł:
Radzi Maria Michalik ze schroniska dla zwierząt w Poznaniu.
Te wieczorne spacery powinny być krótkie i czysto fizjologiczne. Nawet psy, które są przyzwyczajone do wyprowadzania o 22 czy 23 powinny zostać w domach.
Ważne jest, by przygotować mieszkanie. Nawet jeśli przyjmujemy gości, zwierzę powinno mieć swój cichy i bezpieczny kąt. Najlepiej z kocem, którego zapach dobrze zna. Gdy hałas będzie się nasilał, dobrze jest zamknąć i zasłonić okna. Można także włączyć telewizor lub muzykę, jednak niezbyt głośno.
Godzina policyjna w Sylwestra może kusić niektórych, aby wykorzystywać spacer z psem, jako pretekst do wyjścia. Jednak pamiętajmy, że wówczas zwierze narażone jest na silny stres. Petarda hukowa rzucona gdzieś nieopodal może doprowadzić do tragedii. Spłoszony pies może się zerwać ze smyczy i uciec. Żeby minimalizować ryzyko, warto wyprowadzić psa nawet w dwóch kompletach smyczy. Wtedy szansa, że sprzęt zawiedzie i pies ucieknie, jest mniejsza.
- Warto ten dzień zacząć w miły dla psa sposób. Niech ten pierwszy spacer będzie najdłuższy, pełen atrakcji, węszenia i po prostu przyjemności. Niech ten pies się zmęczy fizycznie i psychicznie. Może niech mu towarzyszy ulubiony kolega i razem będą szaleć. Chodzi o to, by tego zwierzaka odstresować przed tym trudnym wieczorem.
- Nie bójmy się, że zaburzymy psu jego rytm, to naprawdę lepsze, niż narażanie go na stres. Nigdy nie wiemy, z której strony będzie huk. Nawet jeśli znamy tego pieska i to nie nasz pierwszy Sylwester z nim, to nigdy nie wiadomo. Może akurat wydarzyć się coś, co załamie jego psychikę i będzie nieszczęście.
Dodaje Michalik.
Warto sprawdzić, czy dane w chipie naszego psa są aktualne. Zamocowany przy obroży adresownik to także dodatkowe zabezpieczenie.
Jeśli tak się zdarzy, że nasz pies ucieknie - dzwońmy do schroniska oraz szukajmy na facebookowych grupach, jak na przykład: Zaginione/Znalezione zwierzęta - POZNAŃ i okolice.
Natomiast kiedy znajdziemy wystraszone i zagubione zwierze, zawiadommy Straż Miejską oraz Schronisko.
Polecany artykuł: