Radny pyta o zmiany w systemie PEKA!
Radny Koalicji Obywatelskiej Andrzej Prendke napisał interpelację do Urzędu Miasta Poznania w sprawie zmian w systemie PEKA, oraz tPortmonetce tak, by osoby, które rozliczają podatki w stolicy Wielkopolski miały podobne obniżki od 1 września 2025, jakie będą mieli posiadacze tradycyjnych biletów długookresowych. Radny Prendke argumentuje to tym, że to dobre rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z systemu, oraz tych, którzy mogą w przyszłości z niego korzystać, a niekoniecznie poruszają się po mieście komunikacją miejską codziennie.
Miasto odpowiada radnemu. Czy będą zmiany w systemie PEKA?
Miasto w odpowiedzi na interpelację zauważa, że już od 2022 roku Zarząd Transportu Miejskiego bada takie możliwości na podstawie systemu PEKA. Jest to jednak utrudnione ze względu na to, że obecny system uwzględnia tylko dwie taryfy - normalną i ulgową i do zmiany będzie potrzeba wdrożenia nowego systemu. Jak zauważa także wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, trwają już prace nad unowocześnieniem Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej. Dzięki unowocześnieniu systemu w przyszłości będzie można rozliczać się za przejazdy poszczególnych przystanków swoją kartą kredytową, lub podpiętym do niej smartfonem na tych samych zasadach co PEKA, bez wyrabiania sobie tej karty. Ma to być ukłon w stronę osób spoza Poznania i aglomeracji.
Czy zmiany oznaczają likwidację PEKA?
Zmiany mają nie tylko nie zlikwidowanie systemu PEKA a rozszerzenie systemu o osoby spoza Aglomeracji Poznańskiej. Zdaniem Urzędu Miasta Poznania zmiany zaproponowane przez radnego wymagałyby całkowitą wymianę systemu, oraz uszczupliłyby przychody miasta z tytułu biletów komunikacji miejskiej. Ponadto mimo zmian, bilety długookresowe mają pozostać na takim poziomie, jaki jest planowany od 1 września 2025 roku.