Bezrobocie

i

Autor: Canva

Szczecin i Poznań mają najniższe bezrobocie wśród młodych w UE. Czy tak dobrze jest w całej Polsce?

2023-02-15 10:49

Jesteś młodym człowiekiem i mieszkasz w Poznaniu lub Szczecinie? Mamy dla Ciebie dobre wieści! Według danych Eurostatu masz ogromne szanse na znalezienie pracy, jeśli jeszcze jej nie masz, lub wchodzisz na rynek. Poza Szczecinem i Poznaniem jeszcze Gdańsk i Warszawa mogą pochwalić się dobrym wynikiem na tle całej Unii Europejskiej.

Bezrobocie wśród młodych w Unii Europejskiej

Bezrobocie wśród młodych dość często jest wyższe od całości społeczeństwa, w czasach kryzysu gospodarczego z przed ponad 10 lat w wielu europejskich państwach wynosiło ono nawet ponad 25 procent. W 2021 roku według Eurostatu bezrobocie wśród młodych (w wieku 15-24 lata) wyniosło 16,6 proc. Dla porównania ten wskaźnik wśród wszystkich w wieku produkcyjnym wyniósł zaledwie 7 procent.

Poznań i Szczecin z najniższym bezrobociem u młodych w całej UE!

O ile wśród danych z państw, wysokość bezrobocia jest stosunkowo na podobnym poziomie, z kilkoma wyjątkami, to już regiony, czy miasta się wyróżniają. Na przykład w Wielkopolsce bezrobocie wynosi 4 procent. Jeśli chodzi zaś o miasta, to zdecydowanymi liderami są Szczecin i Poznań. W Szczecinie bezrobocie wśród osób w wieku 15-24 lata wyniosło 2,5 procenta! Druga w zestawieniu była słowacka stolica - Bratysława z wynikiem 2,6%, a podium zamknęła stolica Wielkopolski. W Poznaniu bezrobocie wśród najmłodszych wyniosło 2,8 procenta.

Jak wypadają inne polskie miasta z bezrobociem?

Nieźle z bezrobociem jest także w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, odpowiednio po 5,5; 6,1 oraz 6,5 procent. A czy są miasta w Polsce, które wypadają gorzej od średniej europejskiej? Niestety tak. Wyróżnia się tutaj Łódź, w której pracy nie może znaleźć aż 20,7 procent młodych mieszkańców, nie za dobrze jest także w Lublinie (19,6%), metropolii bydgosko-toruńskiej (19,4%), Rzeszowie (16,8%), Kielcach (16,7%), oraz Tarnowie (16,7%).

Jak wygląda bezrobocie w Europie?

Jak zwykle największe bezrobocie wśród młodych jest na południu. Liderują Grecy, a za nimi są Hiszpanie i Włosi z wynikami, odpowiednio: 28,4; 27 i 22 procent. Na drugim biegunie są nasi sąsiedzi: Czesi i Niemcy, u których bezrobocie u młodych wyniosło 5,2 oraz 5,9 procenta, za nimi młodzi Maltańczycy, u których wynosi ono 6,1%, oraz Polacy, z wynikiem 7,2 procenta.

W. BUDA: BEZROBOCIE MOŻE WZROSNĄĆ