Prace Maneta, Pisarra i innych impresjonistów, dzieła Doroty Nieznalskiej i Izabelli Gustowskiej można teraz zobaczyć... bez otwierania oczu. Na czternastoodcinkowy cykl warsztatów sensualnych "Sztuka w ciemno" zaprasza Centrum Kultury Zamek. Ze słuchowisk online mogą skorzystać nie tylko osoby, które mają problemy ze wzrokiem, ale też te, które - również w czasie epidemii - muszą ograniczyć kontakt z innymi.
Jaka jest przyjemność z wędrówki po wirtualnych korytarzach galerii sztuki, dla osoby z dysfunkcją wzroku? A może powinniśmy próbować innych kanałów i pomysłów w docieraniu do osób niewidzących? W zalewie materiałów, które pojawiają się w sieci, wciąż brakuje nam uważności na osoby doświadczające niepełnosprawności sensorycznych. Z potrzeby zmiany tego stanu rzeczy narodził się projek.
Mówi Bartek Lis z Centrum Kultury Zamek i podkreśla, że cykl "Sztuka w ciemno" nie chce rywalizować z prawdziwą sztuką. Jego pomysłodawcy chcą sprawdzić, czy słuch, dotyk, węch i smak mogą też być ważne w artystycznej opowieści. W czasie, kiedy muzea są nadal zamknięte - to dobry moment.
Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji online w środę o godz. 18:00 z udziałem osób zaangażowanych w powstawanie „Sztuki w ciemno”: Magdaleny Popławskiej i Magdaleny Skowrońskiej, a także Roberta Więckowskiego z Fundacji „Kultura bez Barier”. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Porozmawiamy o włączającym potencjale „edukacji z zasłoniętymi oczami” i próbie przekraczania wykluczeń wizualnego świata.
Prace znanych artystów można odkryć na nowo, wchodząc na stronę www.sztukawciemno.pl.