W szkołach będzie mniej lekcji religii. Zmiany od przyszłego roku
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) wprowadza zmiany w organizacji zajęć religii. Przypomnijmy, iż od przyszłego roku szkolnego liczba godzin religii zostanie ograniczona do jednej tygodniowo. Takie rozwiązanie nie podoba się oczywiście katechetom, którzy boją się, że stracą pracę. Ministra Barbara Nowacka na początku września poinformowała, że przygotuje dla nich ofertę przekwalifikowania się, tak aby mogli prowadzić zajęcia z edukacji obywatelskiej lub edukacji zdrowotnej. To dwa nowe przedmioty, jakie MEN planuje wprowadzić od września 2025 r.
Warto również zaznaczyć, że lekcje te miałyby się też odbywać przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. Przekazała ona także, że projekt jest obecnie na etapie konsultacji, które zakończą się 8 listopada. - Potem przejdzie to na kolejny etap, czyli w razie czego, (wprowadzania) poprawek po konsultacjach. Chcielibyśmy, żeby w grudniu rozporządzenie było podpisane przez panią minister Nowacką - mówiła. Zdaniem wiceszefowej MEN zmiany proponowane przez resort mają duże poparcie społeczne. Jak mówiła, zmniejszenie liczby godzin lekcji religii do jednej tygodniowo popiera 58 proc. Polaków.
Dodała, że resort chce również, żeby dzieci, które nie chodzą na religię nie miały okienek między lekcjami - stąd pomysł umieszczania lekcji religii na pierwszej bądź ostatniej godzinie lekcyjnej.
Zmiany dla nauczycieli. Katecheci będą uczyć... edukacji seksualnej?
Katecheci (po przekwalifikowaniu się} będą jednak mieli możliwość prowadzenia zajęć z edukacji zdrowotnej. "Newsweek" ujawnił, że podczas tych lekcji uczniowie i uczennice szkół podstawowych dowiedzą się co to jest popęd seksualny, jakie jest jego źródło, a także rozmawiać o tym, co oznacza dojrzewanie płciowe i jak się do tych zmian przygotować. W starszych klasach przekazywana będzie wiedza na temat metod antykoncepcji, w tym instruktaż prawidłowego zakładania prezerwatywy. Te założenia programowa mają się nie podobać wielu katechetom.
Obecnie nauka religii w publicznych szkołach jest nieobowiązkowa i odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo.
11 października w siedzibie MEN odbyło się spotkanie konsultacyjne przedstawicieli resortu edukacji z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych. Strona kościelna sprzeciwiła się zmniejszeniu liczby lekcji religii w szkołach. Przedstawiciele KEP powtórzyli też swoje wątpliwości wobec wprowadzonej już noweli rozporządzenia MEN, która stanowi, że lekcje religii mogą odbywać się w łączonych grupach złożonych z uczniów na różnych poziomach edukacyjnych.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!