TAK możesz jeździć bez biletu! To powinna wiedzieć każda oszczędna osoba! Jak się okazuje wiele osób może korzystać z komunikacji publicznej bezpłatnie. Być może zaliczasz się do tej grupy osób i możesz podróżować bezpłatnie. To możliwe. Kto więc może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej?
Seniorzy ale i nie tylko
Zgodnie z ustawą, do bezpłatnych przejazdów komunikacją upoważnione są osoby powyżej 67. roku życia. Oczywiście, muszą mieć one przy sobie ważny dokument, który potwierdzi ich wiek. Kto jeszcze? Tutaj już decydują bezpośrednio samorządy. W niektórych miastach darmowe przejazdy mają uczniowie, w innych osoby niepełnosprawne, a w jeszcze innych np. wolontariusze który obecnie wykonują swoją pracę czy też posiadacze kart dużych rodzin. W zależności od tego w jakim mieście żyjesz, może sprawdzić czy zaliczasz się do grupy która biletów kupować nie musi - ważne jednak aby mieć przy sobie potwierdzenie przysługującej nam ulgi. Jeśli mimo wszystko nie ma Ciebie na wspomnianej liście - nie musisz się martwić. Wciąż istnieją inne sposoby na jazdę bez biletu.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Polowanie na okazje
Najbardziej popularną okazją jest oczywiście Dzień bez samochodu, który obchodzimy 22 września. W zasadzie niemal w wszystkich miastach kierowcy mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, jeśli tylko posiadają przy sobie dowód rejestracyjny swojego pojazdu. Podobnie rzecz może się mieć np. z koncertami czy meczami. Bardzo często miasta idą na pomoc organizatorom takich wydarzeń i także w ramach posiadanego biletu można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Warto jednak zaznaczyć, iż w przypadku wielu mniejszych miast komunikacja miejska jest bezpłatna całkowicie.
W większych miastach dużym problemem jest SMOG. I tak np. w Poznaniu czy Krakowie kiedy jego stężenie w powietrzu jest zbyt wysokie obowiązuje darmowa komunikacja. Warto także śledzić te wskaźniki, ponieważ może się okazać iż w danym dniu zupełnie niepotrzebnie płacimy za bilet.
Komu przysługują ulgi?
Oczywiście, jeśli jesteś uczniem lub studentem przysługuje ci ustawowa ulga na zakup biletu. Jakie są więc te najbardziej popularne ustawowe ulgi?
- Student będący jednocześnie osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji (który nie ukończył 26 lat), może skorzystać z ulgi 51%, a jego opiekun z ulgi 95%;
- Student będący jednocześnie osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji (który nie ukończył 26 lat), może skorzystać z ulgi 78% przy przejazdach w relacjach określonych w ustawie, np. uczelnia – dom, a jego opiekun z ulgi 95%;
- Dziecko do lat 4 posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, może skorzystać z ulgi 100%, jego opiekun z ulgi 78% przy przejazdach w relacjach określonych w ustawie, np. dom – placówka lecznicza;
- Uczeń będący jednocześnie osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji (powyżej 16 roku życia), może skorzystać z ulgi 78% przy przejazdach w relacjach określonych w ustawie, np. szkoła – dom, a jego opiekun z ulgi 95%.
Są także ulgi ustawowe które upoważniają do bezpłatnych przejazdów. Kto może z nich skorzystać?
- Do ulgi 100% uprawnione są następujące osoby (na podstawie biletów jednorazowych):
- dzieci w wieku do 4 lat;
- funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, służb celnych, żołnierze Żandarmerii Wojskowej w czasie wykonywania czynności służbowych.