Święta

Tak świętowano Boże Narodzenie w Wielkopolsce lata temu. Czy dużo się zmieniło?

2024-12-13 14:30

Na przestrzeni lat, a nawet wieków święta Bożego Narodzenia ewoluowały na całym świecie. Tradycja zmieniała się również w Wielkopolsce. Co jadło się na wigilijnym stole? Kto przynosił prezenty? Czy były jakieś nietypowe zwyczaje, o których zapomniano w dzisiejszych czasach? To wszystko znajdziecie w naszym artykule.

Wielkopolskie Boże Narodzenie sprzed lat. Co znajdowało się na świątecznym stole?

Według wielkopolskiej tradycji do stołu zasiada się w momencie kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka i w tym aspekcie nie zmieniło się dosłownie nic, to wciąż dla większości rodzin istotny element wigilijnej wieczerzy. Podobnie jak dzielenie się opłatkiem, które również jest kultywowane obecnie. Dawniej jednak popularny był również czerwony opłatek, który gospodarze na wsiach wręczali zwierzętom.

Co natomiast jadło się w trakcie wieczerzy? Do typowych dań należały zupa owocowa z suszonych jabłek i śliwek, kluski z makiem, śledzie w śmietanie, karp pieczony, kapusta z grochem, grzyby suszone, pierniki, makowiec. W późniejszym okresie na wielkopolskich stołach pojawiły się również barszcz z uszkami oraz pierogi.

Prezenty wielkopolskim dzieciom oczywiście przynosił Gwiazdor

Dla wielkopolskich dzieci to właśnie Gwiazdor a nie św. Mikołaj jest postacią, która przynosi świąteczne prezenty. Szerzej pisaliśmy o nim w jednym z poprzednich tekstów. Według tradycji był mężczyzną w kożuchu, z maską na twarzy, dzwonkiem w ręku i workiem z prezentami na plecach. Osoby pochodzące z wiosek mogą pamiętać jak w trakcie wigilijnej uczty babcię wołały, że chodzą już Gwiazdory i faktycznie według lokalnych wierzeń ruszali z prezentami całą grupą. W niektórych miejscach towarzyszyła im również ubrana w biały strój Gwiazdka, która dzwonkiem informowała domowników o nadejściu Gwiazdora.

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Wielkopolskie święta sprzed lat. Jakie nietypowe zwyczaje istniały w naszym regionie?

W Wielkopolsce wierzono, że jaka Wigilia taki cały rok. Bardzo późno w regionie pojawiły się choinki, zwyczaj ten zaczął obowiązywać dopiero od dwudziestolecia międzywojennego. Tradycją, którą kultywowano do obecnych czasów jest natomiast wiara, że zwierzęta w wigilijną noc mówią ludzkim głosem. Dla nich święta były wyjątkowym czasem nie tylko dlatego, karmiono je również resztkami ze świątecznego stołu. Czymś charakterystycznym dla Wielkopolski jest też kolędowanie. Po domach chodziły "herody", czyli grupy wielkopolskich kolędników. Prezentowali oni scenki nawiązujące do narodzin Chrystusa.

Tak świętowano Boże Narodzenie w Wielkopolsce lata temu. Zobacz zdjęcia!