Gwiazdor

i

Autor: pixabay

Święta

To on przynosi prezenty wielkopolskim dzieciom. Poznajcie historię Gwiazdora

2024-12-05 15:18

Boże Narodzenie jest świętowane na całym świecie. Istnieją jednak pewne różnice w obchodach, nie tylko w skali globalnej, ale również kraju. W Polsce, w zależności od regionu możemy doświadczyć różnych zwyczajów. Jak się okazuje nie wszędzie prezenty przynosi święty Mikołaj. Dzieci z Wielkopolski czekają na Gwiazdora. Poznajcie jego historię.

Prezenty to stały punkt Świąt Bożego Narodzenia

W szczególności dla najmłodszych jest to długo wyczekiwany moment podczas Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce wręczenie prezentów odbywa się w przeciwieństwie do kultury amerykańskiej w Wigilię - 24 grudnia. Jednym z symboli świąt jest postać, która według tradycji je przynosi. Zazwyczaj jest przedstawiana jako starszy mężczyzna z długą siwą brodą, w czerwonym stroju. Większość świata nazywa go świętym Mikołajem. Jak się jednak okazuje są miejsca gdzie nosi inne imię. Należy do nich m.in. Wielkopolska.

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Święta Bożego Narodzenia. Kim jest Gwiazdor?

Gwiazdor to postać fikcyjna, która rozdaje prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia. Znają go dzieci z Wielkopolski, ziemi lubuskiej, Kujaw, części Warmii (tereny, które były pod zaborem pruskim), Kaszub, a także okolic Bydgoszczy. Wywodzi się z dawnych grup kolędników. Jego imię nie wiąże się z gwiazdorskim stylem życia, tylko gwiazdą, którą nosili wspomniany kolędnicy. Według tradycji był postacią ubraną w baranicę i futrzaną czapę, z twarzą ukrytą pod maską lub umazaną sadzą. Nosił ze sobą wór z prezentami oraz rózgę. Do tego odpytywał najmłodszych z pacierza i kolęd. Znał dobre i złe uczynki dzieci i w zależności od tego wręczał prezenty jako wyraz uznania lub rózgę jako karę.

Gwiazdor kontra św. Mikołaj. Czym się różnią?

Obecnie Gwiazdor jest niemal kopią świętego Mikołaja. Z jego tradycyjnych atutów pozostała mu w zasadzie wyłącznie rózga, którą karze niegrzeczne dzieci. Wciąż w części domów ze wspomnianych wyżej regionów funkcjonuje zwyczaj przebierania się za Gwiazdora. Niektórzy mieszkańcy pod wpływem mass-mediów i działalności centrów handlowych porzucili tradycję. A Gwiazdora zastąpił święty Mikołaj. Pod względem popularności w Wielkopolsce wciąż mu jednak daleko do słynnego kolędnika.

Poznań stroi się na święta. Zobacz zdjęcia!

Quiz. Święta w PRL-u. Jeśli nie żyłeś w tamtych czasach, nie masz szans
Pytanie 1 z 15
Jakie owoce były rarytasem podczas Bożego Narodzenia w PRL-u?