Gwiazdor

i

Autor: pixabay, Pixabay.com

Święta

To on przynosi prezenty wielkopolskim dzieciom. Poznajcie historię Gwiazdora

2024-12-05 15:18

Boże Narodzenie jest świętowane na całym świecie. Istnieją jednak pewne różnice w obchodach, nie tylko w skali globalnej, ale również kraju. W Polsce, w zależności od regionu możemy doświadczyć różnych zwyczajów. Jak się okazuje nie wszędzie prezenty przynosi święty Mikołaj. Dzieci z Wielkopolski czekają na Gwiazdora. Poznajcie jego historię.

Prezenty to stały punkt Świąt Bożego Narodzenia

W szczególności dla najmłodszych jest to długo wyczekiwany moment podczas Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce wręczenie prezentów odbywa się w przeciwieństwie do kultury amerykańskiej w Wigilię - 24 grudnia. Jednym z symboli świąt jest postać, która według tradycji je przynosi. Zazwyczaj jest przedstawiana jako starszy mężczyzna z długą siwą brodą, w czerwonym stroju. Większość świata nazywa go świętym Mikołajem. Jak się jednak okazuje są miejsca gdzie nosi inne imię. Należy do nich m.in. Wielkopolska.

Poznań Radio ESKA Google News

Święta Bożego Narodzenia. Kim jest Gwiazdor?

Gwiazdor to postać fikcyjna, która rozdaje prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia. Znają go dzieci z Wielkopolski, ziemi lubuskiej, Kujaw, części Warmii (tereny, które były pod zaborem pruskim), Kaszub, a także okolic Bydgoszczy. Wywodzi się z dawnych grup kolędników. Jego imię nie wiąże się z gwiazdorskim stylem życia, tylko gwiazdą, którą nosili wspomniany kolędnicy. Według tradycji był postacią ubraną w baranicę i futrzaną czapę, z twarzą ukrytą pod maską lub umazaną sadzą. Nosił ze sobą wór z prezentami oraz rózgę. Do tego odpytywał najmłodszych z pacierza i kolęd. Znał dobre i złe uczynki dzieci i w zależności od tego wręczał prezenty jako wyraz uznania lub rózgę jako karę.

Gwiazdor kontra św. Mikołaj. Czym się różnią?

Obecnie Gwiazdor jest niemal kopią świętego Mikołaja. Z jego tradycyjnych atutów pozostała mu w zasadzie wyłącznie rózga, którą karze niegrzeczne dzieci. Wciąż w części domów ze wspomnianych wyżej regionów funkcjonuje zwyczaj przebierania się za Gwiazdora. Niektórzy mieszkańcy pod wpływem mass-mediów i działalności centrów handlowych porzucili tradycję. A Gwiazdora zastąpił święty Mikołaj. Pod względem popularności w Wielkopolsce wciąż mu jednak daleko do słynnego kolędnika.

Poznań stroi się na święta. Zobacz zdjęcia!

Quiz. Święta w PRL-u. Jeśli nie żyłeś w tamtych czasach, nie masz szans
Pytanie 1 z 15
Jakie owoce były rarytasem podczas Bożego Narodzenia w PRL-u?