Wspominamy

Tak świętowano Dzień Kobiet w dawnych latach w Polsce. Były rajstopy, goździki i propaganda [GALERIA]

2025-02-01 14:14

Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to wymysł z czasów PRL. Koniecznie sprawdźcie, jaka jest historia Święta Kobiet. To wyjątkowy czas, ponieważ tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Więcej szczegółów znajdziecie w poniższym artykule.

Dzień Kobiet. Kilka słów o historii

Dzień Kobiet ma burzliwą przeszłość. Wszystko zaczęło się od strajku, który odbył się 8 marca 1908 roku w jednej z nowojorskich fabryk. Jak wyjaśnia portal unic.un.org.pl, w tamtym czasie kobiety protestowały przeciwko ciężkiej pracy, a także braku równouprawnienia. Jak wiecie, domagały się uzyskania praw ekonomicznych i politycznych, m.in. możliwości oddawania głosów w wyborach. Wydarzenie to echem odbiło się po wielu krajach i stało się inspiracją do tego, by rozpocząć dialog na temat równości płci i praw kobiet.

Tym samym, dwa lata później, w 1910 roku, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Dzień Kobiet, który ostatecznie obchodzimy go co roku 8 marca.

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się już w 1924 roku. Co ciekawe, po drugiej wojnie światowej Dzień Kobiet stał się świętem państwowym. W tym czasie, panowie wręczali kobietom upominki.

Z kolei w okresie PRL w zakładach pracy, szkołach i wielu innych instytucjach składano kobietom życzenia i wręczano (kultowy dzisiaj znak tamtych czasów) zestaw: rajstopy, kawa lub mydło oraz goździki. Wtedy dzień ten stał się świętem "obowiązkowym", służył do socjalistycznej propagandy, ale nie był dowodem szacunku do kobiet. 

Taka była rzeczywistość. Głoszone w Dniu Kobiet piękne hasła, bardzo często mijały się z prawdą. Kobiety, które zgodnie z państwową ideologią mogły realizować się zawodowo, nie zostały bowiem odciążone od wykonywania obowiązków domowych i rodzinnych. Z kolei starania, by mężczyźni zaczęli bardziej uczestniczyli w domowych obowiązkach, były stałym przedmiotem drwin. Tym samym spotkania w dniu 8 marca czasami traktowano jako zaledwie... kolejną okazję do spożywania alkoholu.

Pamiętajmy, że Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet przestały być w Polsce obchodzone w 1993 roku. za sprawą decyzji premier Hanny Suchockiej. Co nie zmienia faktu, że do dzisiaj Dzień Kobiet to hucznie obchodzony czas. Restauracje przyjmują mnóstwo rezerwacji. Tego dnia panie widywane są z bukietami kwiatów i innymi prezentami. A jak było wcześniej? Koniecznie obejrzyjcie naszą galerię i powspominajcie. 

Koniecznie zobaczcie naszą galerię. Zdjęcia pochodzą z czasu po II wojnie światowej oraz okresu PRL: