turystyka

Tak wygląda najczystsze jezioro w kraju. Zobaczycie je w Wielkopolsce! Dlaczego woda jest tam przejrzysta?

W Wielkopolsce znajduje się najczystsze jezioro w Polsce. Mowa o jeziorze w Powidzu (pow. słupecki). Dlaczego uznaje się je za najbardziej przejrzyste? Odpowiedzi szukajcie w artykule.

Jezioro powidzkie to najczystsze jezioro w Polsce

Jak się okazuje - jezioro powidzkie - jest prawdopodobnie najczystsze w Polsce, ogłosił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przejrzystość wody w zbiorniku sprawdzano tzw. metodą Secchiego.

Najczystsze jezioro w Polsce jest po weryfikacji

Badanie przejrzystości wody, polega na opuszczaniu specjalnego czarno-białego krążka do wody. Dlatego trzeba dodać, że w Powidzu było go widać do głębokości 10,38 metra! Poza sztucznymi zbiornikami i jeziorami górskimi, jest to największa zaobserwowana, zmierzona w trakcie rutynowych pomiarów, wartość w Polsce.

Tym samym jest to pierwszy taki wynik od 2008 roku! Jak ogłosił IMGW – poprzedni rekord widzialności pochodzi z września 2008 roku i wynosił 7,60 m.

Dlaczego woda jest tam przejrzysta? Przyczyna jest zaskakująca!

Rekordowa przejrzystość wynosząca ponad 10 metrów ma pewien "haczyk". IMGW podkreśliło jednocześnie, że zmiana przejrzystości w jeziorze, jest także wynikiem niekorzystnych warunków. Jak to możliwe?

Dlaczego jezioro w Powidzu jest czyste? - Przejrzystość jeziora to zbieg kilku okoliczności, "generalnie niektórych uznanych za niekorzystne dla środowiska". Wpłynęła na to znaczna susza i brak opadów, powodując m.in. zwiększenie obszaru przybrzeżnych stref buforowych, odpowiedzialnych za oczyszczanie wód spływających do jeziora - relacjonuje serwis Zielona Interia. 

Na czystość wody, wpłynęły również niskie temperatury, które były odczuwalne przez znaczną część wiosny, co skutecznie powstrzymywało gwałtowny rozwój zakwitów wody. Jednym z najbardziej oczywistych warunków jest turystyka, która w tym miejscu nie rozwija się na szeroką skalę. Dlatego im mniej turystów, tym lepiej dla tutejszej przyrody.

Jezioro Powidzkie jest objęte ochroną w postaci Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Zobaczcie fenomenalne zdjęcia Jeziora Powidzkiego:

Listen on Spreaker.