Prace remontowe trwają w muzeum od ubiegłego roku; obecnie niedostępna dla odwiedzających jest część, w której znajduje się sztuka polska. MNP postanowił wykorzystać ten czas do intensywniejszej promocji swej cenionej, choć wciąż mało znanej galerii sztuki europejskiej.
Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP) Tomasz Łęcki, ambicją pracowników muzeum było to, by odwiedzający w jak najmniejszym stopniu odczuwali niedogodności związane z modernizacją poszczególnych części placówki.
Ostatnie oprowadzanie po galerii sztuki europejskiej zaplanowano na 6 lipca
- Pomysł z promocją zbiorów naszej galerii sztuki europejskiej doskonale się sprawdził. Rozpropagowanie hasła +Mamy to u siebie+, wzbudzenie może pewnej dumy wśród poznaniaków zaowocowało fantastyczną frekwencją i na co dzień i w trakcie oprowadzań – powiedział.
Ostatnie oprowadzanie po galerii sztuki europejskiej przed remontem historycznego gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu będzie miało miejsce 6 lipca. Spotkanie to zakończy cykl wydarzeń związanych z promocją kolekcji.
- Tymczasem już 19 lipca otworzymy po modernizacji nowy gmach muzeum, gdzie mieści się sztuka polska. Już wiszą obrazy, galeria jest przearanżowana, odwiedzający zobaczą ją w zupełnie nowej odsłonie. Tydzień później wzbogacimy ją kilkumiesięcznym pokazem wideoartów Lecha Majewskiego. Ten współczesny artysta swoją sztuką, swoim językiem artystycznym rozmawia z Jackiem Malczewskim – powiedział Tomasz Łęcki.
Szykuje się remont
Prace zaplanowane w gmachu głównym obejmą przede wszystkim stolarkę okienną, przeprowadzona zostanie też przebudowa aranżacji galerii sztuki europejskiej. W 2025 roku muzeum zaprosi do galerii po zmianach, zaś prace toczyć będą się na zewnątrz. Zaplanowana jest renowacja elewacji; będzie ona czyszczona i uzupełniana.
Kolekcja sztuki europejskiej MNP należy do najważniejszych i największych w Polsce, z przykładami twórczości wszystkich kręgów i epok, od XIV do XX w. Obejmuje malarstwo niderlandzkie z obrazami Quentina Massysa i Joosa van Cleve oraz flamandzkie i holenderskie z dziełami Jana van Goyena i Salomona Ruysdaela.
W Poznaniu można też podziwiać malarstwo włoskie Sofonisby Anguissoli, Bronzina, Belliniego i Strozziego, niemieckie 1 poł. XIX w. z płótnami Arnolda Boecklina, Johanna Overbecka oraz jedyną tej rangi i tej wielkości w muzeach polskich kolekcję malarstwa hiszpańskiego z arcydziełami Zurbarana, Ribery i kręgu Velazqueza.
Marsz Wolności 2024 Poznań: