Historia

Tak wyglądał Stary Rynek w Poznaniu w XX wieku! Mamy archiwalne zdjęcia!

2024-02-19 13:57

Stary Rynek został ustanowiony w tym miejscu, jako główny plac Poznania w 1253 roku, w momencie lokacji miasta. Przez ten czas wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Ostatnio także, w trakcie trwania remontu wymieniono m.in. kostkę brukową okalającą teren wokół ratusza. W tym artykule zobaczycie archiwalne zdjęcia!

Stary Rynek już od 770 lat

Od samego początku lokacji Poznania, w 1253 roku to właśnie w tym miejscu, w którym jest dzisiaj znajduje się Stary Rynek. Tę nazwę nosi od 1919 roku, wcześniej, pod zaborami był Alter Marktem, a wcześniej po prostu Rynkiem. Przez ten czas się wielokrotnie zmieniał, także w ostatnim czasie.

Historia Starego Rynku

Do XV wieku głównymi mieszkańcami Starego Rynku w Poznaniu byli bogaci kupcy. To właśnie tam także handlowali. To tam odbywały się przez lata cztery główne jarmarki miejskie. Przez liczne pożary miejskie był on kilkukrotnie przebudowywany i zmieniany. Kamienice także wielokrotnie zmieniały swój wygląd, były remontowane i zmieniały swoich właścicieli.

Poznański Stary Rynek w XX wieku

Na początku XX wieku Niemcy próbowali dokończyć proces germanizacji, także przez zmianę aranżacji Starego Rynku. Stamtąd w międzyczasie wyprowadzili się także Żydzi. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wzrosła ludność zamieszkująca ten teren. Odbudowa zniszczonych budowli po II Wojnie Światowej zakończyła się w 1950 roku, a 4 lata później wycofano stamtąd ruch tramwajowy i autobusowy.

Zobaczcie zdjęcia ze Starego Rynku w Poznaniu w XX wieku

Remonty w Poznaniu uderzają w przedsiębiorców