Pieniądze

i

Autor: pixabay.com

Tarcza antykryzysowa 6.0: Zwolnienie z ZUS-u za listopad możliwe, ale trzeba zrobić TO!

2020-12-16 15:07

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku zrobić jedną ważną rzecz. Jeżeli tego nie zrobią, będą musieli normalnie opłacić składki. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza tzw. tarczę antykryzysową 6.0. Zakłada ona m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. 

Aby skorzystać z ulgi, w formie zwolnienia z opłacania składek za listopad, trzeba pamiętać o złożeniu deklaracji rozliczeniowych. Firmy, które do końca roku nie złożą rozliczeń, nie będą zwolnione z opłacania składek za listopad 

wyjaśnia Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Naleśnikami z marihuaną nakarmił mamę chorą na raka
QUIZ. Słynne teleturnieje lat 90. Pamiętacie je jeszcze?
Pytanie 1 z 15
"Wielką grę" prowadziła...

Kto nie musi składać dokumentów rozliczeniowych?

Zgodnie z przepisami, zwolnienie z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych, przysługuje przedsiębiorcom opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenia lub za siebie i osoby współpracujące, jeżeli w ostatnio złożonych dokumentach, zadeklarowana została kwota w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek, obowiązującej danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.

Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Zwolnieni ze składania dokumentów są także przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS plus, z podstawą wymiaru składek ustalaną indywidualnie.

Zwolnienie z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów obejmuje także rodzica, który rozlicza składki za nianię, jeśli w ostatnim złożonym, za pełny miesiąc, komplecie dokumentów rozliczeniowych, została za nią wykazana podstawa wymiaru składek nie wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w przypadku umowy uaktywniającej zawartej po 1 stycznia 2018 r.) lub z nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie (dla umowy uaktywniającej zawartej przed 1 stycznia 2018 r.). 

Deklaracji nie muszą również składać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, które opłacają składki tylko za siebie, a w ostatniej złożonej deklaracji rozliczeniowej, została wykazana podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Tarcza antykryzysowa 6.0: Jakie wsparcie dla przedsiębiorców? Z jakich branż? 

Tarcza antykryzysowa to wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z pandemią koronawirusa. Będą oni mogli liczyć między innymi na wcześniej wspomniane zwolnienie z ZUS-u i dofinansowanie w kwocie 5 tysięcy złotych. W sumie na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy z około 40 branż. Poniżej ich lista: 

  • gastronomiczna,
  • kulturalno-rozrywkowa,
  • sportową, 
  • sprzedaż detalicznej (targowiska, bazary), 
  • turystyczna, 
  • transportowa (firmy autokarowe, taksówkarze), 
  • edukacyjna, 
  • cateringowa, 
  • usługi pralnicze.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]