Wyjazd do sanatorium. Jak długo się czeka na wyjazd do sanatorium?
Jeśli ktoś chce skorzystać z leczenia uzdrowiskowego to musi uzbroić się w cierpliwość. Obecnie na wyjazd do sanatorium na NFZ trzeba czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. Kiedyś to były nawet 3 lata! Gdy już ktoś zdecydował się na skorzystanie z tego typu leczenia i otrzymał skierowanie to w dalszym ciągu musi czekać na swoje miejsce. Śledzić je można na specjalnej stronie internetowej NFZ.
Polecany artykuł:
Oni pojadą do sanatorium bez kolejki. Lista osób
Można jednak ominąć kolejkę. NFZ ma przygotowaną listę osób, których nie obowiązuje kolejka na wyjazd do sanatorium. Są to:
- zasłużeni honorowi dawcy krwi,
- inwalidzi wojskowi i wojenni,
- osoby pracujące przy azbeście,
- honorowi dawcy przeszczepu,
- kombatanci,
- uprawnieni żołnierze,
- osoby przed/po przeszczepie komórek, tkanek i narządów,
- weterani poszkodowani,
- działacze opozycji,
- osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osoby deportowane.
Jak pojechać do sanatorium?
Żeby pojechać do sanatorium trzeba spełnić kilka warunków. Skierowanie wystawia lekarz rodzinny, który bierze pod uwagę obecny stan zdrowia pacjenta. Następnie takie skierowanie musi być jeszcze zatwierdzone przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudnionego w oddziale wojewódzkim NFZ. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie to należy czekać na swoje miejsce. Oczywiście nie dotyczy to wyżej wymienionych przypadków. Turnus w sanatorium trwa 21 dni.
Ile kosztuje pobyt w sanatorium na NFZ?
Pobyt w sanatorium na NFZ jest bezpłatny, jeśli chodzi o wszystkie zabiegi i konsultacje medyczne. Pacjent musi jednak pokryć koszt przejazdu do uzdrowiska i częściowo zapłacić na zakwaterowanie i wyżywienie. To nie jest mały wydatek, a ceny rosną z roku na rok. Jak obecnie wyglądają? Przeczytaj: Pobyt w sanatorium zdrożeje od marca. Oto ceny. Tanie sanatorium to marzenie