Manul z poznańskiego ZOO jest najpiękniejszy na świecie! Magellan nie miał sobie równych

i

Autor: zoo Poznań

ZOO

Tego jeszcze nie wiecie o manulu Magellanie z Poznania! Pracownicy zoo zdradzili nam kilka sekretów

Manul Magellan z Poznania pogromił konkurencję i zdobył tytuł najważniejszego oraz najpiękniejszego manula na świecie w 2023 roku. Tym samym od kilku dni cieszy się sławą. W tym tygodniu odwiedziliśmy poznański ogród zoologiczny, gdzie mieszka sławny Magellan. Co jeszcze na temat tej ciekawej postaci, udało nam się dowiedzieć?

Magellan z Poznania jest bardzo interesującym zwierzęciem. Ostatnio zdradziliśmy Wam część jego tajemnic. Co jeszcze warto wiedzieć na temat manuli?

Wybraliśmy się do poznańskiego zoo przy ulicy Krańcowej, gdzie wiele cennych informacji na temat Magellana i zwierząt z tego gatunku, przekazał nam pan pan Remigiusz Koziński, kierownik Działu Edukacji i Wolontariatu, w poznańskim ZOO.

Przypominamy historię słynnej ucieczki manula Magellana z poznańskiego zoo

- Magellan jest kotem, który urodził się w naszym zoo w kwietniu 2020 roku. Mania. Już w październiku, jako bardzo młody manul stał się sławny ponieważ opuścił wybieg. To pokazuje, jak zwierzęta są sprytne i inteligentne. Magellana szukaliśmy 3 dni. Znaleźliśmy go na ogródkach działkowych na skrzyżowaniu Krańcowej i Warszawskiej. Tam pod jednym z samochodów, jeden z mieszkańców nas o tym powiadomił - wspomina pan Remigiusz.

Na szczęście Magellan się odnalazł. Jak pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę, na te zwierzęta czeka wiele niebezpieczeństw. Zapytaliśmy pracownika zoo, co najbardziej zagraża manulom. 

- Przede wszystkim największym zagrożeniem dla manuli są ludzie i ich działalność, czyli przemysł wydobywczy i gospodarka. Środowisko naturalne, gdzie żyją manule to Kazachstan. Są to tereny, które zawierają dużo złóż, a tam żyją manule, tak więc to wpływa na pomniejszenie ich przestrzeni - relacjonuje nasz rozmówca

- Nie trzeba na nie polować, „wystarczy”, że zabierze się im tę przestrzeń, czyli zabierze im się możliwość polowania i to zagraża ich życiu, bo muszą jeść, by funkcjonować, jak każdy z nas. Jednak nie zapominajmy też o takich czynnikach jak kłusownictwo i podkładanie trutek - dodaje Remigiusz Koziński.

Manule a inne koty. Co je wyróżnia?

- Manul unika człowieka, jak wszystkie kotowate to samotniki, nie tworzy grup socjalnych. Poluje na konkretnym terenie i oznacza go. Dodajmy, że węch nie jest mocną stroną manuli. Zwierzęta te mają klasyczne zęby, tak jak wszystkie kotowate. Główne czynniki wyróżniające manule od klasycznych kotów, to przede wszystkim inne źrenice, gęste futro oraz technika polowania - informuje pracownik zoo.

Nowi mieszkańcy Orientarium Zoo Łódź